Aktualności 2 lut 13:43 | Redaktor
Potężna pseudohodowla nowofundlandów  pod Inowrocławiem zlikwidowana

fot. Fundacja Ochrony Zwierząt „Pańska Łaska”

W poniedziałek (30 stycznia)  dwie organizacje: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Gnieźnie i Fundacja Ochrony Zwierząt „Pańska Łaska” zgodnie z decyzją administracyjną gminy Inowrocław odbierali właścicielowi psy po wielu miesiącach walki o ich godne życie.  Walki o życie bez głodu, bólu i cierpienia.

Wieś pod Inowrocławiem. To tu od wielu lat Anna S. właścicielka hodowli nowofundlandów rozmnaża i sprzedaje psy. Skarżą się sąsiedzi, świadkowie: - Psom dzieje się krzywda i cierpią. Za dnia mieszkają na dworze bez bud, bez ochrony przed zimnem i deszczem – tak twierdzą ludzie.

Przez te lata nie wszystkie zwierzęta przeżywają. W garażu znaleziono szkielety zwierząt. Jeszcze były na nich resztki sierści. Nie wiadomo jak długo tam umierały zanim zakończyły żywot. 

Sąsiedzi mówią o dziesiątkach zakopanych psów w ogrodzie. Teren sprawdzają policyjni technicy i wolonatriusze organizacji ratującej zwierzęta. Ich ustalenia są przerażające.  

Kiedy zakończyło się przeszukanie posesji i prawie wszyscy opuścili już podwórko, Krystyna Kukawska jeszcze raz postanowiła sprawdzić czy na pewno pomieszczenia gospodarcze są puste. I okazało się, iż w jednym z znaleziono psa. Był w bardzo złym stanie psychicznym. Obok w budynku znaleziono szkielety psów. Właścicielka nikogo tam nigdy nie wpuszczała.  

Warunki utrzymania psów w tej pseudohodowli były złe. Zwierzęta utrzymywane były we własnych odchodach, całe śmierdziały kałem i moczem. Oklejone były odchodami i błotem. 

Podczas interwencji na miejscu pojawiły się trzy organizacje. Fundacja Ochrony Zwierząt „Pańska Łaska”, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Gnieźnie oraz Fundacja "Judyta". „Pańska Łaska” zabezpieczyła w asyście policji - prawie 30 psów z ponad 50 jakie były na posesji. Pozostałe zabrał TOZ w Gnieźnie, który przekazał je do Fundacji „Judyta”, która również była na miejscu i pomogła zwierzętom. Wszystkim im konieczne jest udzielenie pomocy weterynaryjnej. 

Właścicielka za znęcanie się nad prawie 60 psami poniesie konsekwencje. Złożono w Komendzie Powiatowej Policji w Inowrocławiu zawiadomienie o przestępstwie znęcania się nad psami.

Ogłoszenie zarzutów Annie S. to tylko kwestia czasu, ponieważ materiał dowodowy został zabezpieczony podczas dzisiejszej interwencji. Psy zabezpieczone przez Fundację Ochrony Zwierząt „Pańska Łaska” przewiezione zostały do Przychodni Weterynaryjnych na diagnostykę i szczegółowe badania. Fundacja zwraca się z prośbą o pomoc w zakupie karmy dla psów oraz pomocy w opłaceniu kosztów ich ratowania. Wszystkie psy bowiem takiej pomocy potrzebują. 

W Internecie uruchomione zostały zbiórki pieniędzy na ten cel.

Wpłacać można na  Fundację Ochrony Zwierząt „Pańska Łaska”

oraz zrzutka na Gnieźnieński Oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

 

źródło i zdjęcia: Fundacja Ochrony Zwierząt „Pańska Łaska”

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor