Aktualności 19 wrz 2020 | Redaktor
Rekordowe emerytury w województwie kujawsko-pomorskim [KOMUNIKAT ZUS]

fot. ilustracyjna, ZUS

Ponad 23,6 tys. złotych wynosi najwyższa emerytura w naszym regionie wypłacana przez ZUS. Przepis na tak wysokie świadczenie to bardzo długi, 61-letni staż pracy, wysokie składki i późne przejście na emeryturę, po 81. roku życia. Z kolei najniższa emerytura w regionie to 25 groszy - przekazuje rzeczniczka regionalna ZUS, Krystyna Michałek.

(...) Im dłużej będziemy pracować i później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym więcej dostaniemy. Trzeba pamiętać, że każdy rok dłuższej aktywności zawodowej to wzrost przyszłego świadczenia nawet o około 8-10 proc. Zasadą jest, że im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane. Ponadto odkładając moment przejścia na emeryturę, mamy wpływ na mniejszą liczbę miesięcy tzw. dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS. (...)

Osoby dostające wysokie emerytury, to seniorzy, którzy na emeryturę przeszli późno, nawet 10 i więcej lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Polscy rekordziści otrzymują emeryturę w granicach 23 tys. zł brutto. Najwyższą emeryturę w Polsce - ponad 23,6 tys. złotych brutto otrzymuje mieszkanka naszego województwa, która przeszła na nią w wieku 81 lat i 6 miesięcy, mając 61-letni staż pracy. Kolejna wysoka emerytura w naszym regionie w kwocie 14,9 tys. zł brutto, trafia do mężczyzny, który na emeryturę przeszedł w wieku 78 lat, mając ponad 45-letni staż pracy. 

Groszowe emerytury

Niektórzy seniorzy otrzymują kilkuzłotowe, a nawet groszowe emerytury. Tak niskie emerytury są zaskakujące, gdy słyszy się o minimalnej emeryturze, która wynosi obecnie 1200 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby dostać minimalną emeryturę, należy udowodnić odpowiedni staż pracy. Dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat.

W Polsce najniższa wypłacana emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki województwa lubelskiego. Pięciogroszowa emerytura wypłacana jest z kolei mieszkańcowi Śląska. W kujawsko-pomorskim najniższa emerytura to 25 groszy. Tak niskie świadczenie trafia do kobiety, która na przestrzeni całego życia przepracowała jedynie 5 dni.

Skąd się biorą groszowe emerytury?  Dziś od każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego i złożeniu wniosku o emeryturę, ZUS wylicza wysokość świadczenia. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kilka groszy, to taka emerytura jest wypłacana.

Tabela z najwyższymi i najniższymi emeryturami w danym oddziale ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

 

Oddział

Najwyższa emerytura brutto

Najniższa emerytura brutto

Bydgoszcz

23 607,68 zł

0,52 zł

Toruń

14 925,81 zł

0,25 zł

 

komuniakat rzeczniczki regionalnej ZUS Krystyny Michałek, skróty - TB

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor