Aktualności 21 kwi 2021 | materiał partnera
Remont deptaka przy Al. Ossolińskich dobiega końca

fot. ZDMiKP

Remont dębowej alei w centrum miasta zakończy się w maju. Większość robót została już wykonana. Podczas modernizacji zabezpieczono drzewostan - od 2002 roku wzdłuż deptaka sadzone były pamiątkowe dęby.

Jak informują drogowcy, w ramach modernizacji wymieniony został już trakt spacerowy. Zastosowano przyjazną dla środowiska nawierzchnię mineralną. Na ścieżkach ułożono obrzeża z granitowej kostki. Przebudowano też skrzyżowanie, które dzieli aleję. W tym miejscu ułożona zostanie jeszcze nawierzchnia, wybudowane zostanie wyniesienie w formie progu. Ruch pieszych będzie odbywał się na jednym poziomie, a kierowcy bedą musieli przejechać przez próg zwalniający.Docelowo na całym terenie zamontowane zostaną stylowe ławki i kosze na śmieci.
Nowością będą także donice na kwitnące kwiaty. Całość zostanie wkomponowana w dotychcczasową zieleń. 

Po wykonaniu wszystkich robót budowlanych na jezdniach również zostaną wprowadzone zmiany. Powstanie wydzielony pas ruchu dla rowerów.

Przygotowano projekt, który przewiduje likwidację jednego pasa ruchu, przeniesienie miejsc postojowych z chodnika na jezdnię i utworzenie pasów dla rowerzystów.

Wydzielone pasy powstaną na jezdni w odstępie od parkujących pojazdów, a w obrębie skrzyżowań pojawi się czerwona nawierzchnia. Dodatkowo dla rowerzystów skręcających w lewo w ul. Kopernika i Szymanowskiego planowane jest utworzenie śluz rowerowych. Wjazd na pasy rowerowe zostanie zabezpieczony wyspami.

Drogowcy przekonują, że planowane rozwiązania nie wpłyną negatywnie na ruch pojazdów (przewężenie do jednego pasa ruchu w danym kierunku), gdyż natężenie ruchu na tym odcinku jest stosunkowo niewielkie.

Wprowadzenie zmian będzie wymagało przeusnięcia przystanku autobusowego bliżej skrzyżowania oraz reorganizacji oznakowania poziomego i pionowego.

fot. i mat. ZDMiKP