Aktualności 21 paź 14:05 | kp
Rewitalizacja najstarszego obiektu teatralnego w Bydgoszcz wolno, ale postępuje

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Przy ulicy Wrocławskiej w Bydgoszczy aktualnie wykonywany jest szereg prac, które w przyszłości uatrakcyjnią Okole. Wśród nich rewitalizacja Teatru Bydgoskiego IV Śluza, na który od lat czekają mieszkańcy.

Zespół murowanych budynków przy ul. Wrocławskiej 7 powstał pod koniec XIX wieku, a od siedmiu lat właściciel stara się mu przywrócić pierwotną funkcję. Obiekt ma charakter restauracyjny oraz teatralny i niegdyś był miejscem tętniącym życiem. To właśnie tam, kilka dekad temu, chętnie spędzano wolny czas w towarzystwie innych mieszkańców.

Budynek charakteryzują secesyjne zdobienia. Największa sala ma 780 metrów kwadratowych i może pomieścić około 600 osób. Właściciel obiektu, Bogdan Leon Dąbrowski, chciałby, aby miejsce odzyskało swój dziewiętnastowieczny blask i stało się jedną z atrakcji Bydgoszczy, jednak szczegóły realizacji tej inwestycji nie są jeszcze znane.

Budowa, choć wolno, wciąż postępuje. Prace dofinansowane są z miejskich środków na zabytki. Dzięki tegorocznej dotacji (30 tys. zł) możliwy jest remont elewacji szczytowej od strony wewnętrznej dziedzińca, która pochłonie około 80 tysięcy.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy 

– Wcześniej miasto wsparło szereg innych prac konserwatorskich przy tym obiekcie, między innymi remont dachu – chwali się ratusz. – Właścicielowi obiektu udało się zrealizować wiele innych robót dzięki, którym zespół zabudowań prezentuje się coraz ładniej. Sukcesywnie odnawiane są wnętrza. Dziedziniec jest jeszcze zapleczem budowy.

Ulica Wrocławska z nowymi inwestycjami

Dzięki miejskim inwestycjom i dotacjom ul. Wrocławska stale się zmienia. W ramach inwestycji deweloperskiej przy IV śluzie trwa rewitalizacja zabytku z II połowy XIX wieku – tzw. domu śluzowego. Budynek w przyszłości ma pełnić funkcje biurowe.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy 

Niedługo rozpocząć się mają także prace w miejskich kamienicach z numerami 9 i 11. Remont wiekowych budynków pochłonie dwa miliony złotych i planowo ma się zakończyć jesienią przyszłego roku.

Na podstawie: Urząd Miasta Bydgoszczy

kp Autor