Aktualności 3 lut 14:52 | Redaktor
Warownia w Świeciu nabiera blasku [ZDJĘCIA]

fot. Urząd Miejski w Świeciu

Finiszuje pierwszy etap prac przy częściowej rekonstrukcji i remoncie konserwatorskim świeckiego zamku. Wykonawca zakończył odtwarzanie charakterystycznych średniowiecznych sklepień gwiaździstych. Inwestorem jest samorząd gminny, który otrzymał na ten cel 2,5 miliona złotych wsparcia unijnego z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Konsekwentnie wspieramy inwestycje związane z ochroną i odbudową zabytkowych obiektów regionu. Zachowanie ich w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń to istotny element naszej kulturowej tożsamości

– podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wzniesiony w połowie XIV zamek jest pozostałością po dawnym państwie zakonu krzyżackiego. W czasach świetności był solidnie ufortyfikowany, chroniony m.in. fosami zasilanymi wodami Wisły i Wdy. Zachowana wieża, jedyna ocalała, ma 35 metrów i jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce. Obecne przedsięwzięcie, które jest elementem zaplanowanej szerszej restauracji obiektu, obejmuje także remont piwnic wschodniego skrzydła, odbudowę krużganków i sklepienia kolebkowego na poziomie niskiego i wysokiego parteru oraz budowę klatki schodowej i szybu windy. Wykonawcą prac jest bydgoska firma Kontbud.

Czytaj też: Świecka warownia w remoncie. Jak postępują prace? 

fot. Urząd Miejski w Świeciu

Władze Świecia planują kolejne etapy rekonstrukcji będącego atrakcją turystyczną obiektu. Prace obejmą m.in. wykonanie nowego dachu i zagospodarowanie dziedzińca.

  

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor