Aktualności 24 maj 2023 | Redaktor
Zaawansowane prace na trasie Brzoza-Łabiszyn

Przebudowa DW254 fot. Tomasz Czachorowski

Trwa gruntowna modernizacja drogi wojewódzkiej nr 254. Na odcinkach trzynastokilometrowej trasy łączącej podbydgoską Brzozę z Łabiszynem w powiecie żnińskim ułożone zostały pierwsze warstwy nawierzchni. Inwestycję o wartości blisko 53 mln złotych są realizowane wykorzystując środki Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dzięki dobrej współpracy z wykonawcą modernizację drogi wojewódzkiej nr 254 realizujemy w bardzo dobrym tempie. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy też kolejne etapy tej inwestycji związanej z przebudową odcinka Łabiszyn-Barcin. Przygotowujemy się również do budowy ostatniego etapu obwodnicy Mogilna. Wszystkie te przedsięwzięcia poprawią przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców, którzy codziennie korzystają z tej trasy

mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wykonawca - firma Transpol z Łojewa (powiat inowrocławski) - rozpoczął modernizację odcinka Brzoza-Łabiszyn z końcem stycznia. Do tej pory zrealizował około 30 procent zakresu rzeczowego. Na wielu odcinkach ułożone zostały już pierwsze warstwy nawierzchni m.in. pomiędzy Kobylarnią i Antoniewem. Skorygowane zostały także niebezpieczne łuki drogi w rejonie Kobylarni. W Brzozie ułożona została kanalizacja deszczowa. Zaawansowane prace trwają przy budowie kładki oraz remoncie mostu w Olimpinie oraz przy budowie kanalizacji deszczowej w Łabiszynie. W Brzozie realizowane są roboty brukarskie.

W ramach inwestycji wzmocniona zostanie konstrukcja jezdni (do parametrów 11,5 tony na oś). Realizowane roboty obejmują także:

 • przebudowę poboczy i istniejących zjazdów do posesji,
 • przebudowę skrzyżowań,
 • budowę rond w Łabiszynie na połączeniu z drogą wojewódzką nr 246 oraz w Brzozie na skrzyżowaniu z ulicą Powstańców Wielkopolskich,
 • przebudowę i budowę chodników na terenach zurbanizowanych,
 • budowę ciągów pieszo-rowerowych,
 • budowę zatok autobusowych,
 • budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej na wybranych odcinkach,
 • instalację elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Drogowcy przypominają kierowcom, że w związku z przebudową drogi zamknięty dla ruchu jest odcinek Łabiszyn-Kobylarnia. Dopuszczony jest jedynie ruch pojazdów do posesji znajdujących się przy drodze, przejazd służb komunalnych, transportu publicznego i pojazdów budowy.

Wykonawca zakłada zakończenie większości podstawowych prac na odcinku Brzoza-Łabiszyn jeszcze w tym roku. Prace wykończeniowe realizowane będą w pierwszej połowie przyszłego roku.

Kolejne inwestycje na ważnej drodze

W tym roku planowane jest również rozpoczęcie prac na odcinku drogi wojewódzkiej nr 254 na odcinku z Łabiszyna do Barcina. Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca firma Drogomex zakłada uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej umożliwiającego wejście na plac budowy w wakacje. 

Poza tym w tym roku przeprowadzone zostaną remonty trzech odcinków drogi wojewódzkiej nr 254:

 • Mogilno-Wiecanowo – długoś 2,3 km (powiat mogileński, przygotowania do podpisania umowy o wartości 2,1 mln zł)
 • Barcin-Krotoszyn – długość 1,1km (powiat żniński, trwa przetarg na realizację prac)
 • Żabno-Wylatowo – długość 2,8 km (powiat mogileński, przygotowania do przetargu).

 W tym roku zlecone także zostaną prace związane z budową drugiego etapu obwodnicy Mogilna.

Inwestycja w liczbach:

 • wartość  inwestycji – 53 mln zł
 • zaawansowanie rzeczowe – 30%
 • długość odcinka (Brzoza-Łabiszyn) – 13,2 km
 • nowa nośność – 11,5 tony na oś
 • gwarancja – 7 lat.

Gotowi na duże inwestycje

Tylko w tym roku na wojewódzkie drogi w budżecie województwa kujawsko-pomorskiego zabezpieczyliśmy ponad pół miliarda złotych. Na kolejne lata Urząd Marszałkowski pozyskał też 136 mln euro środków unijnych, które wydamy m.in. na nasz regionalny program budowy obwodnic. Na część zadań związanych z rozbudową infrastruktury drogowej wykorzystamy też zdobyte dofinansowanie centralne (ok. 170 mln zł na obwodnice i około 450 mln na rozbudowę innych dróg). Czytaj też:  Rekordowe wydatki na inwestycje drogowe w 2023 roku

 

 

źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Tomasz Czachorowski

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor