Aktualności 28 kwi 2020 | kd
Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Na razie do 3 maja

fot. ZUS

Z powodu zamknięcia szkół do 24 maja, zarządzonego w związku z epidemią koronawirusa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedłuża okres przysługiwania zasiłku opiekuńczego. Jednak tylko do 3 maja.

- Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat, a także rodzicom dzieci powyżej 8 lat, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. O zasiłek mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii - wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Aby otrzymać świadczenie, należy postępować jak dotychczas. Należy złożyć u pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez Internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać z strony zus.pl - dodaje rzeczniczka ZUS.

Na razie nie wiadomo jednak, czy zasiłek zostanie przedłużony ostatecznie aż do 24 maja, tak by skorelować pobieranie zasiłku wraz zamknięciem szkół.

 

Inf. na podst. ZUS

kd Autor