Bydgoszcz 21 lut 2019 | Redaktor
Bilety czasowe w Bydgoszczy – jakie mają być w komunikacji miejskiej? Wypowiedz się!

materiał UMB

Jakie bilety czasowe powinny zostać wprowadzone w komunikacji miejskiej w Bydgoszczy? Przez cały marzec mieszkańcy będą mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych i współdecydować o przyszłych rozwiązaniach.

Oferta biletów komunikacji publicznej ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie transportu zbiorowego w mieście. Chcemy poznać oczekiwania mieszkańców po to by wprowadzone rozwiązania były jak najbardziej zbieżne z ich oczekiwaniami. Celem jest komfortowa, bezpieczna i bezproblemowa komunikacja publiczna.

W konsultacjach społecznych chcemy zapytać bydgoszczan o wprowadzenie do oferty dodatkowych biletów czasowych. Chcemy poznać opinie mieszkańców na temat dotychczasowego systemu, kierunków przyszłych zmian i zaktualizować, wspólnie z mieszkańcami, system biletów czasowych tak, by był możliwie najwygodniejszy dla pasażerów.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.bydgoszcz.pl/bilety

W ankiecie zapytamy m.in.- jakie bilety czasowe należy wprowadzić:

  • o czas podróży mieszkańców
  • liczbę przesiadek

Mieszkańcy będą mogli wybrać jeden z dwóch modeli:

  • wprowadzenie biletów czasowych, z czego jeden z biletów czasowych pełnić będzie funkcję biletu jednorazowego (jednoprzejazdowego) – taki model skutkować będzie wycofaniem dotychczasowego biletu jednorazowego.
  • wprowadzenie biletów czasowych oraz pozostawienie funkcjonującego biletu jednorazowego (jednoprzejazdowego).

Mieszkańcy będą mogli zgłosić dodatkowe uwagi i wskazać inne możliwe rozwiązania.

W ramach konsultacji prowadzony będzie mobilny punkt konsultacyjny. Na ulicach Bydgoszczy zapytamy mieszkańców o jak najlepsze dla nich rozwiązania.

Konsultacje w sprawie biletów czasowych w Bydgoszczy nie są przeprowadzane w celu zmiany cen biletów komunikacji miejskiej w mieście.

Bilety komunikacji miejskiej w Bydgoszczy

Aktualnie mamy dwie kategorie biletów: jednorazowe i czasowe.

Bilety jednorazowe - uprawniają do jednego przejazdu na wybranej trasie.

Bilety czasowe - uprawniają do nieograniczonej liczby przejazdów od momentu skasowania w czasie oznaczonym na bilecie.

Bilety czasowe w Bydgoszczy (stan aktualny):

  • bilet godzinny - ważny przez 60 minut na wszystkich liniach dziennych i nocnych – stosuje się tylko w I strefie biletowej.
  • bilet dobowy – ważny przez 24 godziny na wszystkich liniach dziennych i nocnych w I i II strefie biletowej.
  • bilet 5–dobowy  - ważny przez 120 godzin na wszystkich liniach dziennych i nocnych w I i II strefie biletowej.
  • bilet 1-dniowy rodzinny – ważny na wszystkich liniach dziennych, w czasie liczonym od momentu skasowania w pierwszym pojeździe do ostatniego kursu w danym dniu. Bilet uprawnia do przejazdu obojga lub jednego rodzica z co najmniej jednym dzieckiem w wieku od 4 do 16 lat.

Jakie rozwiązania stosują inne Miasta?

Miastem, które w swojej ofercie przygotowało dla pasażerów wyłącznie bilety czasowe jest Szczecin. Bilet ważny jest przez określony czas (oznaczony na bilecie) od momentu skasowania. Pasażer może korzystać z niego zarówno na liniach dziennych jak i nocnych, z możliwością przesiadek. Są to bilety 15, 30, 60 i 120 minutowe na liniach zwykłych oraz 15, 30 i 60 minutowe na liniach pospiesznych.

Miastem z biletami czasowymi (w którym jeden z biletów czasowych jest także biletem jednoprzejazdowym) jest Poznań. Tam można kupić bilet uprawniający do przejazdu do 10 min. i do 40 min. Pasażer, który kupił bilet 40-min. może podróżować komunikacją miejską do 40 min. z przesiadkami bądź skasować bilet i jechać jedną trasą jak na bilecie jednoprzejazdowym. Ponadto w ofercie Poznania znajduje się bilet dobowy bądź 7-dobowy oraz 24 i 48 – godzinny.

Miasta, w których jednocześnie funkcjonują bilety jednoprzejazdowe i czasowe to Lublin i Kraków. W Lublinie pasażerowie skorzystać mogą z biletów czasowych 30-min.  (bilet pełni też funkcję jednoprzejazdowego), 60-min, 2, 12, 120- godzinnych. W Krakowie jest możliwość kupienia biletów jednorazowych na jeden lub dwa przejazdy. Bilety czasowe można kupić na 20, 40, 60 lub 90 min. Na dłuższe podróże można wybrać bilet: 24, 48, 72 – godzinny lub tygodniowy.

Ankieta będzie dostępną w dniach 1-31 marca 2019 r.

Urząd Miasta Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor