Bydgoszcz 12 lis 13:23 | kd
Były wielkie plany, a zostały długi. Fordońska synagoga na licytacji

fot. Domena publiczna

I Urząd Skarbowy wystawił na licytację fordońską synagogę. To efekt kłopotów Fundacji dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, które będzie musiała zwrócić otrzymaną na swoją działalność dotację.

Na godzinę 11.00, 26 listopada przewidziana jest licytacja synagogi, znajdującej się przy ul. Bydgoskiej 22. Obiekt został wyceniony na 947 tys. zł, jednakże cena wyjściowa będzie niewiele wyższa niż 700 tys. złotych. Jak czytamy w ogłoszeniu Urzędu Skarbowego, ewentualny licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć wadium w wysokości 1/10 oszacowanej sumy, to jest 94,700 tys. złotych.

Właścicielem i zarządcą synagogi była Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na swoją działalność otrzymała grant w wysokości 600 tys. złotych. Po zakończeniu programu i złożeniu sprawozdania, zostało ono ocenione negatywnie. Nie pomogły również próby odwołania się od negatywnej oceny. Tym samym Fundacja została zobligowana do zwrotu otrzymanych funduszy. Takich pieniędzy jednakże nie posiada.

Brak środków na zwrot grantu spowodował, że obiekt przejął Urząd Skarbowy, który wystawia synagogę na aukcji, aby odzyskać dla ministerstwa wspomniane środki. 

Inf. I Urząd Skarbowy/Express Bydgoski

 

kd Autor