Bydgoszcz 22 cze 2019 | Redaktor
Górny taras Bydgoszczy wypiękniał

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Zakończyliśmy prace przy rewitalizacji terenów zielonych na Wzgórzu Dąbrowskiego i Wzgórzu Wolności – informuje ratusz. Oba parki, z których można podziwiać panoramę miasta, zyskały wiele nowych krzewów i drzew. Łatwiej w nich znaleźć miejsce do wypoczynku. Dzięki nowym latarniom poprawiło się też bezpieczeństwo.

- Oddajemy do użytku kolejne hektary starannie zrewitalizowanych parków – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Staną się one z pewnością miejscem odpoczynku dla wielu bydgoszczan  oraz turystów chcących podziwiać panoramę Starego Miasta. Obie inwestycje kapitalnie uzupełniają nasze wcześniejsze działania związane ze stworzeniem punktów widokowych na wieży ciśnień oraz na kładce nad Trasą Uniwersytecką. Warto podkreślić, że na rewitalizację obu parków zdobyliśmy w konkursie wysokie dofinansowanie unijne.

Oba parki zyskały około 800 nowych drzew i krzewów. Ratusz informuje, że usunięto jedynie konary i drzewa chore, które zagrażały osobom korzystającym z parku. W obu parkach pojawiło się wiele nowych ścieżek spacerowych, ławki i nowe punkty widokowe.

„Wprowadziliśmy krzewy i rośliny, których owoce stanowią pokarm dla ptaków i owadów. Wśród nowych gatunków są między innymi barwnie kwitnące różaneczniki, powojniki oraz różne rodzaje bylin” – informuje ratusz. „W parkach ustawiliśmy wygodne ławki, tablice informacyjno-dydaktycznych, karmniki  i kosze na śmieci. Na drzewach zamontowaliśmy dodatkowe budki lęgowe dla ptaków oraz nietoperzy. Ustawiliśmy też tak zwane hotele dla owadów. Dzięki temu oba parki są idealnym miejscem na spacer z dziećmi, którym można opowiadać o pożytecznych zwierzętach żyjących w mieście”. 

W parkach zamontowano też 80 stylowych latarni. Na Wzgórzu Wolności udało się nabyć dodatkową działkę, która pozwoliła dobudować ścieżkę spacerową aż do kładki nad Trasą Uniwersytecką. Rozpościera się z niej doskonały widok na wschodnią część Śródmieścia.

Wartość prac w obu parkach wyniosła 4,56 mln zł. Na realizację inwestycji miasto pozyskało dofinansowanie w kwocie 2,5 mln zł ze środków europejskich.

Inwestycję na Wzgórzu Wolności uzupełni jeszcze trwająca rozbudowa ul. Kujawskiej. Jej częścią jest budowa nowych schodów w kierunku parku. W przyszłości pojawi się też w parkach dodatkowa infrastruktura rekreacyjna np. plac zabaw, siłownia czy platforma widokowa.

„W Bydgoszczy w ostatnich latach zrewitalizowaliśmy około 20 hektarów parków" – podaje ratusz. Najważniejsze zrewitalizowane parki to:

Park Kazimierza Wielkiego – 2,2 ha  - 2011 rok (fontanna Potop, 2014 rok)

Park nad Kanałem Bydgoskim (I etap) – 3,5 ha – 2012 rok

Park Kochanowskiego – 3,2 ha 2015 rok

Park na Wzgórzu Dąbrowskiego – 3,4 ha 2019 rok

Park na Wzgórzu Wolności 3,1 ha 2019 rok

Park Ludowy im W. Witosa  (I etap) – 4,1 ha – 2019 (inwestycja w trakcie realizacji)

Planowane są kolejne zadania związane z rewitalizacją założeń parkowych. Wkrótce rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji parku nad Starym Kanałem Bydgoskim. Urządzona zieleń powstanie też na nabrzeżu Wisły w Starym Fordonie. W kolejnych latach możliwe jest też urządzenie nowego parku pomiędzy ulicami Rejewskiego i Akademicką.

Źródło i foto: Oficjalny Serwis Bydgoszczy (oprac. red)

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor