Bydgoszcz Dzisiaj 12:00 | Redaktor
Królowej Jadwigi z nowym blaskiem i chodnikiem jak ze starego miasta

fot. Facebook / ZDMIKP

Na odcinku ul. Królowej Jadwigi – od mostu do skrzyżowania z ul. Garbary – stanęło osiem stylizowanych latarni z ozdobnymi wysięgnikami. Podobne oświetlenie pojawiło się również na ul. Św. Trójcy. Prace, warte 426 tys. zł, zrealizowała firma Elperia. Latarnie mierzą 9 metrów wysokości i dzięki swojej formie świetnie wpisują się w klimat rewitalizowanego Śródmieścia.

Czas na chodnik w stylu staromiejskim

To jednak dopiero początek zmian. W najbliższych tygodniach ruszy remont chodnika po zachodniej stronie ul. Królowej Jadwigi – od numeru 15 do ul. Garbary. Nowa nawierzchnia będzie ułożona w klasyczny wzór karo, otoczona granitową kostką. Odnowione zostaną także wjazdy do posesji.

W ubiegłym roku z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego wyremontowano już odcinek chodnika między ul. Łokietka a mostem (strona Okola). Z kolei od strony Śródmieścia, od ul. Naruszewicza do mostu, chodnik wykonał deweloper przy okazji budowy nowych mieszkań.

Ulica z historią i klimatem

Ulica Królowej Jadwigi została wytyczona w 1860 roku. W ciągu pięciu lat powstał tu pierwszy most na Brdzie – ceglany, łukowy, nazwany Viktoriabrücke. Po odzyskaniu niepodległości nazwę zmieniono na most Królowej Jadwigi. W latach 1912–1913 przeszedł on gruntowną przebudowę.

Współczesna ulica, po licznych zmianach i przedłużeniach, jest dziś jedną z najbardziej charakterystycznych arterii Śródmieścia. Otaczają ją odnowione kamienice z przełomu XIX i XX wieku, a całość zyskała nowy blask również dzięki rewitalizacji mostu i bulwarów. W 2021 roku otwarto tu nową „Astorię” z olimpijskim basenem – kolejną perełkę w tej części miasta.

Źródło: ZDMiKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->