Bydgoszcz 22 paź 14:05 | mk
Kultowe rybki Józefa Makowskiego wkrótce na Wyspie Młyńskiej

Wizualizacja umieszczenia rzeźb/Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Rzeźby, które przez 40 lat zdobiły misę fontanny przy placu Wolności, mają wrócić do przestrzeni miejskiej. Rybki Józefa Makowskiego po rewitalizacja staną na nabrzeżu Brdy na Wyspie Młyńskiej.

Józef Makowski jest twórcą m.in. pomnika w Dolinie Śmierci i rzeźb kompozytorów przy Filharmonii Pomorskiej. Plujące wodą rybki jego autorstwa stały się częścią wodotrysku, który zastąpił przetopioną przez Niemców w czasie II wojny światowej fontannę „Potop”. W związku rekonstrukcją pierwotnej kompozycji na początku XXI wieku zostały przeniesione do magazynu; długo niszczały na terenie spółdzielni socjalnej przy ul. Smoleńskiej.

fot. Bydgoszcz.pl

O ich ponowne wyeksponowanie zabiegał m.in. wnuk artysty, Wojciech Obremski. Pierwotnie planowano, że staną się częścią nowej fontanny w parku im. Wincentego Witosa. Wiadomo już jednak, że pojawią się w innym miejscu: na nabrzeżu Brdy, na Wyspie Młyńskiej. – Rzeźby były w bardzo złym stanie – popękane, jedna miała złamany ogon. Były składowane w „Bydgoszczance”, skąd zostały przewiezione na bydgoską politechnikę. Tam zostały zrewitalizowane i w najbliższym czasie powrócą do przestrzeni miejskiej – zapowiada plastyk Miasta Marek Iwiński.

Renowację powierzono Pawłowi Czyżowi, studentowi wzornictwa na Politechnice Bydgoskiej, w ramach praktyk studenckich prowadzonych w biurze Plastyka Miasta. 

– Najpoważniejszym problemem było to, że jednej rybie odpadł ogon, trzeba było go ponowne wstawić. Reszta to było przede wszystkim piaskowanie i uzupełnienie ubytków – tłumaczy Czyż. – Ryby powróciły też do swojego oryginalnego koloru, czyli czerwonego, ponieważ były odlane z lastrika. Szare zrobiły się ze względu na zanieczyszczenia atmosferyczne i kamień nalotowy z fontanny. Odrestaurowane rzeźby zostały pokryte środkiem hydrofibizującym, dzięki czemu powinny być bardziej odporne na działanie atmosfery – wyjaśnia.

Ratusz zapowiada, że w nowym miejscu rzeźby powinny znaleźć się jeszcze w tym roku.

Zdjęcia i wizualizacja: Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

mk Autor