Bydgoszcz 21 sie 2020 | kp
Nowa inwestycja w Bydgoszczy. Mosty nad Brdą

fot. ZDMiKP

Miasto ogłasza przetarg na budowę nowych mostów nad Brdą – pomiędzy ulicami Toruńską i Fordońską. W pobliżu mostu Kazimierza Wielkiego powstaną między innymi torowisko, druga jezdnia i ciąg pieszo-rowerowy.

W październiku 2019 roku Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej poinformował o przygotowaniach do rozpoczęcia postępowania.Teraz, niecały rok później, miasto ogłasza przetarg.

Projekt zakłada budowę dwóch konstrukcji o długości około 240 metrów. Jeden z mostów będzie dedykowany tramwajom. - Nowa linia tramwajowa wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego nie tylko skróci czas przejazdu pomiędzy Fordonem i Kapuściskami, ale odciążone zostaną sąsiednie przeprawy na ul. Wyszyńskiego i Spornej - uważa prezydent Rafał Bruski. Torowisko znajdzie się pomiędzy istniejącą a nowo budowaną jezdnią.

Inwestycja ma lepiej skomunikować Fordon i Bartodzieje z dzielnicami położonymi na tzw. górnym tarasie Bydgoszczy (m.in. Kapuściska, Wyżyny, Wzgórze Wolności) i terenami inwestycyjnymi. Według szacunków tramwaje zaoszczędzą średnio 6 minut. Dodatkowo most ma usprawnić ruch na przykład na wypadek remontów torowisk na Toruńskiej i Fordońskiej.

Most z myślą nie tylko o kierowcach

Projekt przewiduje także utworzenie dwupasmowego mostu drogowego po stronie wschodniej. Obok powstanie ścieżka dla pieszych i rowerzystów. W ramach inwestycji zostaną przebudowane skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego z Fordońską oraz Toruńską.

W obrębie skrzyżowania z ul. Fordońską ścieżki rowerowe powstaną po stronie południowej i zachodniej. Drogi rowerowe mają się także łączyć z jezdniami ulicy Fordońskiej. Według projektu główną trasą dla rowerzystów na osi wschód-zachód ma stać się ta poprowadzona wzdłuż brzegu Brdy.

– Częścią projektu jest też rozbudowa rozjazdów w rejonie skrzyżowania ul. Toruńskiej z Perłową – przekazuje ratusz. W tej okolicy pojawią się nowe przystanki tramwajowe z peronami dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. W zakres inwestycji wchodzi także przebudowa torowisk wzdłuż ul. Perłowej.

Cena i szybkość wykonania

Ratusz poszukuje teraz wykonawcy, który zrealizuje projekt inwestycji. Dzisiaj (21 sierpnia) ogłoszono przetarg na roboty budowlane. Prace mają rozpocząć się w 2021 i potrwać około 2,5 roku.

Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 80 milionów złotych, z czego 48 pozyskano z UE. – Przy wyborze najkorzystniejszej oferty kierować będziemy się ceną oraz terminem wykonania zadania – zaznacza miasto. Dodatkowe punkty mają otrzymać oferenci, którzy skrocą czas realizacji inwestycji do 26 miesięcy.

Na podstawie: Urząd Miasta Bydgoszczy

kp Autor