Bydgoszcz 9 lip 14:21 | Redaktor
Pięknieje ulica Świętojańska [RAPORT]

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Kończy się remont elewacji kamienicy przy ul. Świętojańskiej 17. Budynek ma bogato zdobioną elewację, w którą wkomponowano między innymi balkony z kutymi balustradami. Trwają także prace przy przebudowie dachu gmachu Collegium Medicum UMK. Oficjalny Serwis Bydgoszczy przygotował specjalny raport zdjęciowy.

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Budowa kamienicy z nr 17 została ukończona prawdopodobnie w 1912 roku. Budynek wzniesiono na planie zbliżonym do prostokąta, ma trzy kondygnacje i nieużytkowe poddasze. Od strony ulicy Świętojańskiej jest zaakcentowana niewielkim ryzalitem. We wschodniej części ulokowano natomiast przejazd bramny, w którym zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa. W środkową część kamienicy, na wysokości I i II piętra, wkomponowano balkony z kutymi balustradami. Kamienica pełni funkcję mieszkalną. Parter jest boniowany. Elewację zdobią też między innymi gzymsy, opaski okienne, naczółki okienne, płyciny. Prace przy elewacji frontowej realizowane były na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej zarządzanej przez ADM. Pochłoną około 150 tysięcy złotych. Wcześniej odrestaurowano kilka innych budynków. Wśród nich między innymi kamienice nr 5, 9, 11, 13, 14, 15 i 22.

 

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Równie elegancko prezentuje się zabytkowy gmach Collegium Medicum, czyli dawna szkoła wzniesiona już w 1888 roku. Obecnie prowadzony jest jeszcze  remont i przebudowa dachu. Poprawi się także funkcjonalność hali gimnastycznej, która jest nadbudowywana. Gmach przy ul. Świętojańskiej 20 zaprojektował go Carl Meyer.  Budynek początkowo pełnił funkcję podwójnej szkoły powszechnej - w jednym gmachu mieścił się oddział dla chłopców i dziewcząt.

 

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Budynek wzniesiono w stylu historyzmu z elementami neogotyckimi. Bryła ukształtowaniem i rozczłonkowaniem elewacji odpowiada rozwiązaniom architektonicznym stosowanym w budynkach oświatowych z końca  XIX wieku. Symetryczna, ceglana elewacja jest podkreślona dwoma ryzalitami (wysuniętymi częściami budynku) i wejściem w osi budynku. Gmach jest przykryty dachem czterospadowym. Obiekt po 1945 roku przeszedł liczne remonty i przebudowy wewnętrznego układu pomieszczeń. W latach 50. XX wieku dobudowano do niego salę gimnastyczną. W 1995 roku główny gmach został wpisany do rejestru zabytków. Collegium Medicum użytkuje budynek przy ul. Świętojańskiej od 2003 roku.  Został on przekazany uczelni przez miasto. Mieszczą się w nim m.in. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu i Studium Medycyny Społecznej.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Powstają nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor