Bydgoszcz 6 kwi 2023 | Redaktor
Pszczeli plac zabaw nad Starym Kanałem

fot. UMB

Urząd Marszałkowski w Bydgoszczy podpisał umowę na budowę nowoczesnego placu zabaw nad Starym Kanałem Bydgoskim. Zamontowanych zostanie tam kilka atrakcyjnych urządzeń, które mają zachęcać najmłodszych do zabawy na świeżym powietrzu. Będą nawiązywać do otaczającej teren przyrody, roślin znajdujących się nad Kanałem. Wygląd i wyposażenie placu pomogą lepiej zrozumieć ważną rolę pszczół w ekosystemie. To też nawiązanie do utworzonej wcześniej pasieki.

Plac zabaw powstanie w okolicy wiaduktu kolejowego i wybiegu dla psów. Będzie popularyzował wiedzę o pszczołach. W jego skład wejdą między innymi duży zestaw zabawowy wyposażony w zjeżdżalnie, platformy i drabinki. Dzieci wyszaleją się też na huśtawce w kształcie gniazda zawieszonego na wysięgniku. Będą mogły również poskakać na trampolinie interaktywnej, która w czasie zabawy będzie emitować dźwięki natury, związane z pszczołami. Wokół placu ustawione zostaną stojaki na rowery, ławki, hotele dla owadów, kosze na śmieci. Nie zabraknie informacyjnych tablic o roli pszczół w przyrodzie.

Projekt dodatkowo uwzględnia możliwość rozbudowy placu zabaw o dodatkową część dla maluchów. Wstępnie przewiduje się tam ustawienie m.in. gumowych figur pszczół, plastikowych zjeżdżalni oraz i piaskownicy w kształcie plastra miodu. Na skwerze rezerwowane jest również miejsce pod plażę do wypoczynku.

Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. We wtorek 4 kwietnia podpisana została umowa z wykonawcą prac. Za prace o wartości prawie 900 tysięcy złotych odpowiadać będzie firma Educarium z Bydgoszczy. Zakończenie zadania planowane jest jeszcze w tym roku.

Warto wiedzieć

Z początkiem marca tego roku podpisaliśmy umowę na przygotowanie całościowej koncepcji rewitalizacji terenów wokół Kanału Bydgoskiego. Zależy nam, by wszystkie kolejne inwestycje w przemyślany sposób wzbogacały potencjał tej części Bydgoszczy. Ważnym elementem opracowania będzie wytyczenie spójnego ciągu rowerowego. Opracowanie projektantów ułatwi też mieszkańcom zgłaszanie nowych zadań do realizacji w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Tylko w tym roku na inwestycje w tym obszarze miasto zabezpieczyło ponad 10 mln zł. W tym roku w obrębie Kanału Bydgoskiego zaplanowano także :

  • budowę ścieżek rowerowych i pieszych (w trakcie realizacji)
  • montaż nowych fontann (w trakcie realizacji)
  • remont konserwatorski wrót śluz (postępowanie przetargowe)
  • umacnianie brzegów kanału

źródło: UMB

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor