Bydgoszcz 28 lip 2022 | ak
Rozpoczęła się rewitalizacja skweru prof. Kałużnego

fot. UMB

Zielone tereny przy ul. Focha, niegdyś przylegające do Starego Kanału Bydgoskiego dzięki modernizacji staną się eleganckim miejscem sprzyjającym odpoczynkowi w cieniu starych drzew i wśród nowych, kolorowych nasadzeń.

Skwer pomiędzy ulicami F. Focha, Królowej Jadwigi, Kącik i Grottgera to nie tylko miejsce wypoczynku w otoczeniu drzew, ale to również punkt komunikacyjny, z którego korzysta wielu mieszkańców miasta.

Funkcje skweru zostaną zachowane poprzez przebudowę istniejących ścieżek, wymianę ich nawierzchni oraz dodanie ciągów spacerowych w często uczęszczanych kierunkach. Planowane ławki oraz nasadzenia krzewów i bylin będą sprzyjały wypoczynkowi wśród natury.

Prace rozpoczęły się z początkiem tego tygodnia. Wykonawca (firma Educarium) od razu przystąpił do rozbiórek i formuje koryta pod nowe ścieżki i place. Wszystkie prace łącznie z nasadzeniami mają zakończyć się we wrześniu. Pochłoną pół miliona złotych i będą objęte 7-letnią gwarancją.

Zakres prac zakłada między innymi usunięcie starych schodów przy ul. Kącik, budowę nowych ścieżek o nawierzchni mineralnej oraz z granitowej kostki. W miejscach kolizji ścieżek z korzeniami blisko rosnących robinii akacjowych stosowane będą żeliwne kratownice pod drzewa, mające na celu ochronę drzew.

Ustawione zostaną nowe wygodne ławki oraz kosze na odpady. Renowacji podane zostaną trawniki. Ważnym elementem będą też nowe nasadzenia. Skwer wypełnią między innymi irgi, jałowce, hortensje i tawuły. Poza tym w wielu miejscach dosadzone zostaną pięknie kwitnące byliny. Projekt zieleni zakłada tworzenie kompozycji w których pojawią się takie gatunki jak: turzyca, liliowiec, bodziszek, żurawka, funkia i szałwia.

W ramach inwestycji ułożone zostaną również rury ochronne umożliwiające podprowadzenie oświetlenia do niewielkiego placyku o kolistym kształcie od strony tramwajowych przystanków. Ustawiona zostanie na nim instalacja artystyczna/rzeźba, która będzie upamiętniała prof. J. Kałużnego – wybitnego bydgoskiego okulistę. Trwa  konkurs na zaprojektowanie takiej instalacji. Do 26 sierpnia Miasto czeka na projekty. Więcej szczegółów o konkursie znajduje się TUTAJ.

 

źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

ak Autor