Bydgoszcz 29 gru 06:51 | kd
Tragedia na uczelni w Bydgoszczy. Zapadły trzy wyroki. Prorektor ponownie stanie przed sądem

fot. Anna Kopeć

Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał kary więzienia w zawieszeniu dla trzech osób. W przypadku byłego prorektora Janusza P. wyrok został uchylony i przekazany do ponownego rozpatrzenia.

Do tragedii doszło w nocy z 14 na 15 października 2015 r. na terenie kampusu UTP w Fordonie, podczas tzw. otrzęsin. Impreza odbywała się w dwóch holach, między którymi biegnie wąski łącznik. W korytarzu panował ścisk. W pewnym momencie, gdy zaczęło robić się duszno część osób postanowiła udać się do wyjścia. Natrafili jednak na innych idących w tym momencie pod prad. Tłum napierał na siebie z obu stron. Studenci zaczęli się tratować. Kilkanaście osób zostało poszkodowanych, a trzy zmarły, jak wskazała sekcja zwłok w wyniku ucisku na klatkę piersiową, a w konsekwencji – niedotlenienia.

Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok bydgoskiego sądu pierwszej instancji. Są to kary: roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata dla przewodniczącej samorządu studenckiego Ewy Ż., sześciu miesiącach więzienia dla byłego rektora UTP Antoniego B. oraz 8 miesięcy więzienia dla kierownika ochrony Andrzeja Z. Na skazanych nałożono też grzywny i nakazano zapłatę zadośćuczynienia w wysokości 20 tysięcy zł. dla każdej z poszkodowanych rodzin.

Czytaj takze: Były rektor UTP milczy, studentka przeprasza

Jednocześnie gdański sąd uchylił wyrok w sprawie byłego prorektora Janusza P., który wcześniej został uniewinniony. Teraz sąd w Bydgoszczy ponownie będzie musiał pochylić się nad jego sprawą.

 

 

Inf. TB/PAP

kd Autor