Bydgoszcz 24 lut 2019 | Redaktor

Miasto zamierza wprowadzić system ulg i zniżek zachęcający młodych ludzi do korzystania z szerokiej oferty kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej itp. i ułatwiający do nich dostęp zamierza. Uchwała o Bydgoskiej Karcie Młodzieży głosowana będzie na najbliższej sesji rady Miasta w środę (27 lutego).

„To kolejny, po Karcie Seniora 60+ i Bydgoskiej Karcie Rodzinnej 3+, element polityki społecznej Miasta. Jego celem jest promocja aktywności obywatelskiej młodzieży i wskazanie miejsc przyjaznych dla młodych. Program skierowany jest do uczniów bydgoskich szkół ponadpodstawowych  i realizowany będzie w zakresie edukacji, kultury, sportu, rekreacji i innych oferowanych przez Partnerów Programu” – informuje ratusz.

Program, jako element polityki społecznej realizowanej przez Miasto Bydgoszcz, ma na celu w szczególności:

  • promowanie aktywnego i zdrowego trybu życia wśród młodzieży;
  • aktywizację społeczną młodych;
  • promowanie, ułatwianie dostępu oraz zachęcanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w kulturze;
  • promocję firm i miejsc przyjaznych młodzieży.

Karta będzie dedykowana dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Cele programu będą realizowane przede wszystkim poprzez promocję systemu ulg i zniżek; dostęp dla młodzieży na zasadach preferencyjnych do wybranych usług oraz obiektów należących do Miasta Bydgoszczy, gminnych jednostek organizacyjnych i gminnych osób prawnych.

W uzasadnieniu uchwały szacuje się, że około 56 tys. mieszkańców Bydgoszczy, to osoby w wieku przedprodukcyjnym, natomiast 15 tys. osób, to uczniowie uczęszczający do bydgoskich szkół ponadpodstawowych (źródło: GUS 2018). W najbliższych latach uczniów szkół ponadpodstawowych zacznie przybywać.

W pierwszym roku ratusz zakłada wydanie ośmiu tysięcy kart, a także przeprowadzenie działań promocyjnych. W budżecie zabezpieczono na ten cel 30 tysięcy złotych. „Zmniejszenie wpływów jednostek organizacyjnych miasta związanych z prowadzeniem ulg, ma być skompensowane większymi wpływami ze zwiększonej frekwencji młodzieży”- czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Szczegółowe ulgi mają być sprezyzowane w odrębnych uchwałach Rady Miasta.

Źródło: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor