Bydgoszcz 28 lut 17:22 | Redaktor
Umowa na dofinansowanie zakupu nowoczesnych tramwajów dla Bydgoszczy

fot. BP UMB

Dziś (28 lutego) podpisano kolejne umowy na dofinansowanie zakupu nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów środkami europejskimi. Zamówiono łącznie 40 pojazdów z bydgoskiej Pesy. Cały kontrakt jest warty ponad 431 mln zł. Na 17 pojazdów zdobyto już 121 mln zł unijnych funduszy. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się konkurs związany z wyborem patronów dla nowych pojazdów.

Dziś prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz marszałek województwa Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podpisali umowę na dofinansowanie zakupu 3 tramwajów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. To dodatkowe prawie 21 mln zł dla Bydgoszczy, które ułatwiają zaplanowaną wcześniej wymianę całej floty tramwajowej.

Wszystkie dostarczane  tramwaje są  niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej, wi-fi i ładowarki do urządzeń mobilnych. Wraz z tramwajami zamówiliśmy też specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet eksploatacyjno-naprawczy i świadczenia dodatkowe. W ubiegłym roku otrzymaliśmy 10 nowych pojazdów, w tym roku otrzymamy kolejne 22, a w przyszłym roku - 8 sztuk. Dzięki temu wymienimy cały tabor na nowy – bydgoszczanki i bydgoszczanie będą podróżować tylko nowoczesnymi, komfortowymi tramwajami.

- Trudno wyobrazić sobie realizację tego przedsięwzięcia o łącznej wartości ponad 430 mln zł bez obecności Polski i Bydgoszczy w Unii Europejskiej – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Całkowitą wymianę taboru tramwajowego uznaliśmy za jedno z najważniejszych przedsięwzięć i wkrótce ją zakończymy. Pozyskaliśmy na ten cel już ponad 120 mln złotych ze środków europejskich. Docelowo chcemy osiągnąć pułap ponad 250 mln zł finansowania. Intensywnie pracujemy też nad tym, by z unijnych środków rozpocząć kolejne zadania poprawiające komunikację, między innymi budowę linii tramwajowej na Szwederowo, przebudowę ul. Nakielskiej, która zyska buspasy czy dostosowanie ronda Jagiellonów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Obecnie w godzinach szczytu po Bydgoszczy porusza się 61 składów tramwajowych, z czego 45 to niskopodłogowce. Do 2010 roku Bydgoszcz miała tylko dwa nowoczesne tramwaje. Reszta floty składała się z wysłużonych 30-letnich „Konstali”. W przyszłym roku flota będzie składać się z 75 niskopodłogowców.

Działamy dalej

Intensywnie przygotowujemy się do dalszego wzmacniania komunikacji tramwajowej. Zakończyliśmy budowę mostu tramwajowego nad Brdą oraz torowiska na ul. Perłowej i ul. Toruńskiej. Podpisaliśmy umowę na  modernizację  zajezdni tramwajowej. Projektujemy nową linię tramwajową m.in. na Szwederowie. Dostosujemy również najważniejszy tramwajowy węzeł rondo Jagiellonów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wybierz patrona!

Przypominamy, że do jutra (29 lutego) trwa przyjmowanie zgłoszeń w konkursie na patronów nowych pojazdów. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem - wpłynęło już ponad 800 propozycji od bydgoszczan i bydgoszczanek (cześć propozycji się powtarza).
Wybór nowych patronów przebiega dwuetapowo. W lutym br. zapraszamy wszystkich zainteresowanych do składania propozycji nazw tramwajów wraz z uzasadnieniami. Służy temu formularz dostępny na stronie www.bydgoszcz.pl/tramwaje. Zgłoszenia obejmować mogą wyłącznie patronów nieżyjących, związanych z Bydgoszczą, którzy na przestrzeni dziejów budowali pozytywny obraz miasta i zasłużyli się dla jego rozwoju. Zakładamy, że liczba zgłoszonych propozycji będzie większa od wybieranych na ten rok patronów. W drugim etapie Prezydent poprosi o pomoc Komisję złożoną między innymi z rektorów bydgoskich uczelni, społeczników oraz przewodniczącej Rady Miasta. Komisja w drodze głosowania zdecyduje o ostatecznym wyborze.

Nowe Swingi w liczbach:

  • Żywotność pojazdu - do 35 lat
  • Prędkość maksymalna - do 80 km/h
  • Niska podłoga - 100 %
  • Łączna liczba zakupionych pojazdów – 40 sztuk
  • Wartość całego kontraktu – 431,2 mln zł

źródło: BP UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor