Bydgoszcz 7 sie 19:41 | Redaktor
Urodziny Rejewskiego na tarasie Młynów Rothera w Bydgoszczy

fot. Anna Kopeć

16 sierpnia przypada 117. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego. Urodziny wybitnego kryptologa na tarasie Młynów Rothera w Bydgoszczy uczcimy kilka dni wcześniej - w sobotę, 13 sierpnia. Podczas międzypokoleniowego pikniku przenieśmy się w świat matematyki, kryptologii, informatyki i cyberbezpieczeństwa. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W sobotę (13 sierpnia) taras Młynów Rothera zamieni się w małe miasteczko piknikowe, a wszystkie atrakcje będą skupione wokół urodzin Mariana Rejewskiego. Bydgoszczanina stulecia, wybitnego matematyka i kryptologa, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. 

Zaproszone instytucje odsłonią kulisy swojej codziennej pracy i zaproszą w świat matematyki, kryptologii, informatyki i cyberbezpieczeństwa. 

CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA
Od niepamiętnych czasów ludzie utajniali informacje. Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu opowiada o tym, jak przez wieki chroniono dane i je zdobywano. Na urodzinach zaprezentowana zostanie m.in. replika bomby Rejewskiego oraz replika Enigmy, dowiecie się także w jaki sposób działały. W Centrum Szyfrów dowiecie się czym jest steganografia, na czym polegały szyfry rastrowy i książkowy oraz  jak można szyfrować informacje za pomocą telefonu komórkowego.
Godz. 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 - gra „Wieżowa moc” - zapraszamy do wspólnej gry, która pokazuje, że bez wspólnej pracy i współpracy trudno jest osiągnąć szybki rezultat.

PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA IM. MARIANA REJEWSKIEGO W BYDGOSZCZY
Zapraszamy na urodzinową podróż do przeszłości. Zasiądź w szkolnej ławce z czasów Rejewskiego i spróbuj swoich sił w kaligrafowaniu piórem i atramentem. Na chętnych czeka też maszyna do pisania. Nie zabraknie też zagadek, szyfrów i kodów i oczywiście - drobnych upominków za ich prawidłowe rozwiązanie.

REGIONALNY ODDZIAŁ PTTK „SZLAK BRDY”
Zaprasza  na spacery po mieście z przewodnikiem śladami Mariana Rejewskiego. Każdy uczestnik otrzyma regionalną odznakę krajoznawczą PTTK: Znani Bydgoszczanie - Marian Rejewski.
Godziny spacerów: 13:00, 15:00, 16:00. Spacer trwa około 2 godzin. Obowiązują zapisy – w trakcie pikniku, w namiocie PTTK.

MIMEZIS ART
Z okazji urodzin Rejewskiego zaprezentuje spektakl „Enigmatic” – to etiuda nowocyrkowa inspirowana życiem i dokonaniami kryptologa. stworzona dzięki połączeniu wieloletnich doświadczeń płynących z uprawiania sztuki pantomimy, teatru ruchu i żonglerki artystycznej. Widowisko zachwyci widzów w każdym wieku.
Młyn, sala na 2. piętrze. Godziny spektakli: 13.00 i 15.00. Jeden pokaz trwa około 20 minut.

ENIGMA CENTRUM
Zaprasza na warsztaty, jako podróż przez niesamowitą historię świata zapisaną szyframi. Pokazujemy jak sposoby szyfrowania i deszyfracji ewoluowały na przestrzeni wieków. Opowiadamy także o kodach, które od początku istnienia człowieka towarzyszą nam w życiu codziennym. Otaczają nas w trakcie zakupów, podczas spotkań ze znajomymi, w szkole oraz w pracy. Zdradzamy tajemnice steganografii - sztuki utajniania informacji.
Młyn, sala na 2. piętrze. godz. 15.30-16.30.

DELEGATURA IPN W BYDGOSZCZY
Na wystawie stworzonej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Bydgoszczy przedstawiona została biografia bydgoskiego matematyka i kryptologa, który pierwszy złamał szyfr niemieckiej Enigmy. Odwiedzający zapoznają się nie tylko z najbardziej znanym wątkiem dotyczącym zmagania Mariana Rejewskiego z niemieckimi szyframi i poruszającą historią wojenną, ale także z opowieściami z lat, w których Rejewski związany był z naszym miastem.
Autorka wystawy: dr Katarzyna Maniewska

BYDGOSKI REJEWSKI
Zapraszamy na dyskusję Bydgoski Rejewski - wystąpią Tomasz Orłowski z Enigma Centrum i Krzysztof Drozdowski z Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego.
Młyn, sala na 2. piętrze. godz. 13.30-14.30.

 

źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor