Bydgoszcz 9 cze 2020 | kp
Usterki zgłoś przez aplikację.  Miasto uruchamia „Dbamy o Bydgoszcz”

fot. Screen z YouTube/ Miasto Bydgoszcz

„Dbamy o Bydgoszcz” - to nazwa aplikacji, za pomocą której można zgłaszać miejskie usterki. Jeśli widzimy problem, którym naszym zdaniem miasto powinno się zająć, możemy to zasygnalizować właśnie w ten sposób.

- Uruchamiamy nowy kanał komunikacji z mieszkańcami. Dzięki aplikacji szybciej będziemy reagować na zgłoszenia mieszkańców i skuteczniej informować bydgoszczan, jakie działania podejmujemy w odpowiedzi na ich zgłoszenia - mówił w poniedziałek (8 czerwca) na konferencji prasowej skarbnik miasta Piotr Tomaszewski.

Usterki możemy zgłaszać 24 godziny na dobę za pośrednictwem aplikacji ściągniętej na telefon lub na stronie internetowej www.dbamy.bydgoszcz.pl. Do wyboru mamy dziewięć kategorii problemów – „Bezpieczeństwo i porządek”, „Śmieci”, „Odśnieżanie”, „Uszkodzenia/Dewastacje”, „Pojazd”; „Zwierzęta”, „Zieleń i środowisko”, „Komunikacja miejska”, „Drogi”.

 

fot. Screen z YouTube/Miasto Bydgoszcz

Jak podaje „Metropolia Bydgoska”, pomysłodawcą aplikacji był radny PiS - Szymon Róg. Od 2016 roku starał się on, aby w Bydgoszczy powstała aplikacja podobna do białostockiej CiTTy - nowoczesnej aplikacji służącej do komunikacji z mieszkańcami. Pomysł w Białymstoku cieszył się dużym powodzeniem. Radny walczył o to, aby także w Bydgoszczy aplikacja miała szansę się przyjąć. Po trzech interwencjach Szymona Roga ratusz zaakceptował pomysł. 

Jak zgłosić problem?

Najpierw wybieramy jedną z dziewięciu kategorii, do której pasuje wykryty przez nas problem. Następnie należy go opisać, podać dokładną lokalizację na mapie oraz załączyć zdjęcia. Pomysłodawcy zachęcają do pozostawienia swojego numeru telefonu w razie ewentualnych pytań dotyczących usterki. Na tak wysłane zgłoszenie dostaniemy odpowiedź w ciągu kilku godzin, poza tym widoczny w aplikacji będzie status zgłoszonej sprawy.

Ratusz podkreśla jednak, że system nie służy do zgłaszania spraw związanych z bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia - o tych należy zawiadamiać pod numerem alarmowym.

Do końca roku potrwa pilotaż systemu. W związku z tym miasto zachęca do testowania aplikacji i wystawiania na jej temat opinii. Swoim zdaniem można podzielić się za pośrednictwem aplikacji (zakładka „O aplikacji”/Napisz Opinię) lub strony www.dbamy.bydgoszcz.pl (zakładka „Kontakt”).

Jak działa aplikacja, możemy zobaczyć na filmiku udostępnionym na kanale YouTube Miasto Bydgoszcz.

 

 

Aplikacja na telefon z systemem Android dostępna tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.bitsa.lupe2.bydgoszcz2&gl=PL

Aplikacja na telefon z systemem iOS dostępna tutaj: https://apps.apple.com/pl/app/dbamy-o-bydgoszcz/id1492037823?l=pl

źródło: www.bydgoszcz.pl, oprac. kp

kp Autor