Bydgoszcz 4 gru 09:28 | Krzysztof Drozdowski
Wyburzeń na Chodkiewicza nie będzie. Będą za to na Rycerskiej i Pomorskiej, zniknie dawny koszarowiec

Udało się uratować dwie modernistyczne kamienice znajdujące się na rogu ulic Chodkiewicza i Gdańskiej. Wybrano inną trasę dla tramwajów. Wyburzeń jednak nie uda się uniknąć.

W dużej mierze dzięki społecznikom i organizacjom pozarządowym udało się uratowac dwie modernistyczne kamienice znajdujace się na rogu ulic Chodkiewicza i Gdańskiej. Ich wyburzenie miało nastąpić w związkuz  budową skrętu torowego z ul. Chodkiewicza w stronę Myślęcinka. 

Pomysł ostatecznie został zarzucony. Nowa trasa tramwaju będzie prowadzić ulicą Chocimską w stronę dworca PKP. Jako, że rzeczona ulica jest dość wąska, mieszkańcy kamienic przy ul. Chocimskiej obawiają się o dużą ilość drgań jak i uciążliwe hałasy. 

Urzędnicy zapewniają, że zostaną zastosowane specjalne maty antywibracyjne, które mają stłumić zarówno dźwięki jak i drgania.

Czytaj też:  Zostawić, zapomnieć, zburzyć – czyli bydgoskie podejście do zabytków

Niestety wyburzenia mają i tak nastąpić. Z tymże wyburzona ma zostać szachulcowa kamienica przy ul Rycerskiej 20. Inna kamienica, znajdująca się przy ul. Pomorskiej 88F ma zostać rozebrana i przestawiona w inne miejsce. Czy tak się stanie? 

Analiza przypadku choćby zabytkowej tendrowni, która od kilku lat leży rozebrana i niszczeje pokazuje, że może być to jedynie pusta zapowiedź. Budynek powstał około roku 1885 i był częścią pierwszych bydgoskich koszar wojskowych. W 1920 roku koszary zostały przejęte przez polski 61 Pułk Piechoty Wielkopolskiej. Od 1933 r. obiekt został przekazany w użytkowanie biednym mieszkańcom Bydgoszczy przeniesionym tu z dawnych szpitalnych baraków przy ul. Dwernickiego.

Jak twierdzi Ratusz tych wyburzeń nie da się uniknąć, jeśli nowa trasa tramwaju ma powstać.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.