Description of Image

Nie dogonimy liczby zgonów [FELIETON]

Redaktor | 14 sty 2018 Wracam do dyżurnego w felietonach dla „Tygodnika Bydgoskiego” tematu demografii, który wiąże się nieuchronnie ze skutkami wprowadzenia programu Rodzina 500+ plus.

Komedia omyłek, tragedia słuszności [FELIETON JAROSŁAWA JAKUBOWSKIEGO]

Redaktor | 4 sty 2018 Dzień po tym, jak rajcy rządzącej Bydgoszczą wiadomej koalicji dali upust swemu przywiązaniu do idei planu 6-letniego i przodownictwa pracy, towarzyska śmietanka miasta zasiadła na widowni nobliwego Teatru Polskiego, by skonsumować najnowszy jego produkt – „Komedię omyłek”.

Szkoła Dmowskiego  

Redaktor | 2 sty 2018 2 stycznia 1939 roku w Drozdowie zmarł Roman Dmowski. Współtwórca państwa Polskiego. Z tej okazji publikujemy felieton Macieja Eckardta, który ukazał się 29 czerwca 2017 roku na łamach „Tygodnika Bydgoskiego” .

Czarna nić wpleciona w popkulturę [FELIETON]

Redaktor | 31 gru 2017 Beksińscy to najbardziej przenicowana popkulturowo polska rodzina. Mamy już o nich film fabularny, filmy dokumentalne, książki, liczne artykuły, a ostatnio spektakl teatralny pod oczywistym tytułem „Beksińscy”, wystawiony w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Robespierre z Matką Boską w klapie [FELIETON]

Redaktor | 31 gru 2017 Polscy patrioci z czasów stalinowskich na jednym sztandarze wyszywali sobie Piłsudskiego po jednej stronie, a Matkę Boską – po drugiej. Tymczasem bogiem Piłsudskiego był on sam. Oraz Napoleon, którego duch ponoć się w niego wcielił – pisze Marcin Masny.

Ja mitułuję, ty mitułujesz [FELIETON WOJCIECHA STANISŁAWSKIEGO]

Redaktor | 30 gru 2017 Mija kwartał od wybuchu afery z hollywoodzkim producentem, i prasa branżowa, kolorowa i fachowa zyskały nie lada pożywkę: nie ma tygodnia, by nie pojawiło się nowe wyznanie uwiedzionej lub uwiedzonego, a większość wczytuje się w nie z karminowym rumieńcem emocji, bo są zwykle pikantne i z wielkiego świata.

Jaki kraj, taki Pinochet [FELIETON]

Maciej Eckardt | 22 gru 2017 Jak co roku, przy okazji kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, przetoczyła się przez media na jego temat gorąca dyskusja. Widać z niej wyraźnie, że pomimo upływu 36 lat, wciąż mamy do czynienia z nie domkniętym etapem wojny polsko-polskiej. W zależności od tego, kto podejmuje ten temat, mamy do czynienia albo z puczem generałów i zbrodniczą juntą, albo z poczuciem...

Książka w twardej oprawie [FELIETON TOMASZA ROWIŃSKIEGO]

Redaktor | 9 gru 2017 Są momenty miłe w życiu. Na przykład to chwila, gdy ukazuje się książka, której jest się autorem lub chociaż współautorem. W tym roku już raz mi się taki miły moment przytrafił, kiedy ukazał się tom pod redakcją Pawła Rojka „Społeczeństwo teologiczne. Polska teologia narodu 966–2016”.

Przeprowadzka do Afryki [FELIETON MARCINA MASNEGO]

Redaktor | 4 lis 2017 Trzy tygodnie temu europoseł Kosma Złotowski powiedział „Tygodnikowi”, że Polska pod rządami PiS chce w Unii Europejskiej „proponować i forsować własne rozwiązania”. Jeśli istotnie mamy przed zapaścią UE przepchnąć polskie wizje, potrzebny jest nacisk.