Złamali szyfr Enigmy, zostaną upamiętnieni w Panteonie Narodowym

Urny z ziemią pochodzącą z miejsc śmierci lub pochówków polskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego- złożone zostaną w piątek (6 września) do sarkofagu w Kryptach Panteonu Narodowego w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie.
Inne z kategorii
Bydgoski bohater, który NIE DAŁ się bezpiece! Obchody 79. rocznicy jego śmierci
Fundacja Panteon Narodowy organizuje tę uroczystość, aby pokazać, że Polacy pokonali Hitlera również siłą umysłu. Wpisuje się ona w obchody 80. rocznicy niemieckiej napaści na Polskę, która była początkiem II Wojny Światowej. Polska w tych dniach pokazuje, co Europa zawdzięcza Polakom z okresu II wojny światowej. Uświadamia innym narodom, że Europa jest wolna również dzięki poświęceniu polskich żołnierzy, którzy podjęli od południa i od zachodu kontynentu bezpardonową walkę z niemieckim totalitaryzmem.
Bezsprzecznie na przebieg wojny i długość jej trwania ogromny wpływ miał udział polskich matematyków w rozszyfrowaniu Enigmy. Historycy oceniają, że dzięki niemu wojna zakończyła się dwa, trzy lata wcześniej, a śmierci uniknęło 20-30 milionów ludzi.
Zadaniem pierwszoplanowym dla zarządu Fundacji Panteon Narodowy było stworzenie symbolicznego grobu Jerzemu Różyckiemu, który pomimo zasług, jakie poczynił dla kraju i świata, nie ma miejsca, które można by określić jako miejsce jego wiecznego spoczynku (utonął w 1942 roku w okolicach Balearów). Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż osiągnięcia w rozszyfrowaniu Enigmy są dziełem wszystkich trzech naukowców w równym stopniu, Kapituła Panteonu zadecydowała o postawieniu w kryptach jednego sarkofagu, do którego zostanie złożona ziemia z trzech miejsc związanych z ich śmiercią, czyli z dna Morza Śródziemnego, z Chichester oraz z okolic grobu na Powązkach.
Decyzja o sarkofagu z trzema uranami, z których żadna nie zawiera ludzkich szczątków stanowi absolutny wyjątek. Nie ma żadnej możliwości, aby odnaleźć szczątki Jerzego Różyckiego, a wybitność tego człowieka jest ponad wszelką wątpliwość. Stawiając mu grób, choćby symboliczny, spełniamy obowiązek państwa polskiego.
Uroczyste wręczenie piasku z dna Morza Śródziemnego synowi Jerzego Różyckiego panu Janowi Różyckiemu odbyło się 4 lipca w Ambasadzie RP w Madrycie. Gospodarzem wydarzenia była Marzenna Adamczyk, ambasador RP w Hiszpanii. 26 lipca odbyła się podobna ceremonia w Ambasadzie RP w Londynie, na której ambasador Arkady Rzegocki wręczył symboliczną urnę z ziemią z Gardens of Remembrance w Chichester rodzinie Henryka Zygalskiego. Warszawski Garnizon WP zorganizował wręczenie ziemi z grobu Mariana Rejewskiego jego córce pani Janinie Sylwestrzak 29 sierpnia 2019 r.
Uroczystość złożenia urn do sarkofagu w Kryptach Panteonu Narodowego zaplanowana jest na 6 września o godzinie 11.oo w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie, w podziemiach którego są Krypty Panteonu. Mszy świętej w intencji wybitnych polskich matematyków i ceremonii złożenia urn do sarkofagu przewodniczył będzie Metropolita Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
W uroczystości udział wezmą najbliższe żyjące rodziny kryptologów z kraju i z zagranicy oraz Sir Dermot Turing, bratanek Alana Turinga, autor książki „X, Y, Z Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”. W tej książce bratanek człowieka, który w Wielkiej Brytanii został wybrany człowiekiem stulecia, docenił prawdziwy wkład Polaków w rozkodowanie Enigmy, a w konsekwencji w skrócenie tego najtragiczniejszego w dziejach ludzkości konfliktu.
Udział zapowiedzieli również przedstawiciele Sztabu Generalnego WP oraz kierownictwo Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
W dniach 3-7 września odbywa się w Krakowie Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich w stulecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Senat RP ogłosił rok 2019 rokiem matematyki. Harmonogram Zjazdu przewiduje udział uczestników w uroczystości w Panteonie.
Zaproszone zostały władze Krakowa i województwa, rektorzy uczelni, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, wszyscy kuratorzy wojewódzcy i wszystkie szkoły w Polsce, których patronami są kryptolodzy.
Mieszkańcy Krakowa dowiedzą się o uroczystości z kilkuset plakatów umieszczonych w różnych miejscach.
„Złamali kod Enigmy. Jesteśmy dumni. Dziękujemy” - tak brzmi nazwa zaproszenia skierowanego głównie do dzieci i młodzieży.
„Chcemy, aby młodsze pokolenia wiedziały o wielkiej polskiej szkole matematycznej okresu międzywojennego – lwowskiej, krakowskiej, wielkopolskiej. Chcemy, aby nasza duma narodowa była budowana na dwóch filarach, tym bohaterskim, zbrojnym i tym, który pokazuje nasz wkład w rozwój światowej cywilizacji. Tak, jak nie wolno pozwolić zapomnieć o polskich lotnikach w Anglii, tak nie wolno zapomnieć o trzech geniuszach matematycznych, którzy wyprzedzili wszystkich europejskich kryptologów i pokonali Hitlera siłą umysłu” – informują organizatorzy uroczystości.
red