Komunikacja 5 cze 2019 | Redaktor
Miasto znalazło wykonawcę przystanku wiedeńskiego. Początek prac w lipcu

Przystanek wiedeńki w Łodzi/fot. Zorro2212, Wikipedia

Ponad dwieście tysięcy więcej niż planowano wyda ratusz na budowę przystanku wiedeńskiego na ul. Focha. Po kilkukrotnie powtarzanym przetargu, ostatecznie wyłoniono wykonawcę.

Przystanek wiedeński – tj. przystanek z jezdnią podniesioną do poziomu chodnika – o długości 40 m powstanie po południowej stronie jezdni. Taka konstrukcja przystanku ma ułatwić wsiadanie i wysiadanie osobom starszym i niepełnosprawnym, a także poprawić bezpieczeństwo, wymuszając na kierowcach zwolnienie prędkości.

Wraz z budową przystanku wymieniona zostanie też nawierzchnia zatoki autobusowej. Nawierzchnia przystanku będzie wykonana z betonu asfaltowego, natomiast rampy najazdowe – z kostki kamiennej.

Prace mają potrwać dwa miesiące, rozpoczną się w lipcu. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Prasbet z Grudziądza. Wyceniła ona wartość prac na 498 tysięcy i zaproponowała 7-letnią gwarancję. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przygotowuje się do podpisania umowy.

Pierwszy przetarg na przystanek wiedeński – z zakładanym większym zakresem prac – odbył się pod koniec ubiegłego roku. Początkowo nie zgłosił się żaden chętny, a w ponawianych przetargach pojawiały się same oferty przekraczające założony przez miasto budżet. Drogowcy na sfinansowanie zamówienia zamierzali przeznaczyć 266.352.31 zł, co oznacza, że ostatecznie do inwestycji miasto dołoży ponad dwieście tysięcy złotych.

Budowa przystanku wiedeńskiego wymusi ograniczenie ruchu samochodów w kierunku centrum. To kolejna inwestycja – obok rozbudowy Kujawskiej, prac na górnym tarasie i budowy buspasa na Wałach Jagiellońskich – równolegle prowadzona w mieście. 

Nasz komentarz w sprawie przystanku czytaj tutaj.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor