Kultura 10 lut 2020 | Jacek Kargól
25 lat twórczości bydgoskiej malarki. Justyna Jułga świętowała jubileusz

Justyna Jułga /fot. Jacek Kargól

Znana bydgoska artystka, kontynuująca rodzinne tradycje, zakończyła ubiegły rok mocnym akcentem, organizując wystawę swoich obrazów z okazji 25-lecia twórczości. Podczas jubileuszowego wernisażu Justyna Jułga otrzymała Nagrodę Prezydenta Bydgoszczy.

Pod koniec 2019 roku bydgoska malarka Justyna Jułga, z okazji jubileuszu 25-lecia twórczości, zaprosiła miłośników sztuki do swojego studio Foto Art przy ul. Gdańskiej na  wystawę swoich prac. Pokazała wybrane przez siebie obrazy, prace najważniejsze dla niej oraz te najnowsze.

Malarka już w czasie studiów prezentowała swe prace na różnych wystawach, ale pierwsza ekspozycja w Bydgoszczy, krótko po uzyskaniu dyplomu, miała miejsce w styczniu 1995 roku w klubie „Mózg”. Przez dwadzieścia pięć lat działalności artystycznej jubilatka wzięła udział w około 40 wystawach indywidualnych. Systematycznie też poszerzała  zakres swoich artystycznych zainteresowań. Uhonorowaniem jej dokonań jest Nagroda Prezydenta Miasta.

Na początku uroczystości przemawiała Elżbieta Kantorek, historyk sztuki, wieloletnia szefowa galerii „Kantorek”. Przytoczyła wiele faktów związanych z twórczością jubilatki. Mówiła o 
rodzicach i artystycznej atmosferze, w której dorastała Justyna Jułga. Opowiadała o wystawach, obrazach, o dużym przedsięwzięciu, jakim był „Rainforest” - instalacja malarska w bwa w 2014 roku. Także o odwadze, która był potrzebna, żeby „porwać się” również na kolejną instalację „Ogród podwodny” w 2016 roku. Na wernisażu znalazły się szkice i obrazy, które dały początek obu instalacjom, był także fragment „Ogrodu podwodnego”. Elżbieta Kantorek podziwiała artystkę za wielość działań: za to, że równocześnie maluje, fotografuje i uczy sztuki.

Potem głos zabrał Radosław Chmara z Biura Kultury Bydgoskiej. Gratulował jubileuszu 25-lecia twórczości artystycznej i wręczył Nagrodę Prezydenta  Bydgoszczy. Radosław Chmara podkreślał pracowitość artystki i przyznał, że od początku swojej pracy w urzędzie miasta był na wszystkich jej wernisażach.

fot. Jacek Kargól

Obrazy rozwieszone były w części studyjnej oraz w drugim dużym pomieszczeniu, którego postindustrialny, surowy klimat podkreślał kolorystyczne zamiłowania artystki. Justyna Jułga preferuje formy biologiczne, organiczne, raz zbliżające się do form realistycznych, a raz prawie abstrakcyjnych.

Choć na wystawie były tylko obrazy, to malarstwo nie jest jedynym obszarem jej działalności: malarka Justyna Jułga realizuje się także poprzez fotografowanie. Zdjęcia poprzedzające sam proces malowania danego obiektu, to tylko część jej działań. Artystka jest aktywna na polu fotografii modowej i portretowej, a po latach przerwy ponownie współpracuje z projektantką Teresą Wojnicką. Efekty kreatywności Justyny Jułgi można oglądać na prowadzonych przez nią profilach w portalach społecznościowych.

Ostatnio ulubionym tematem artystycznym jest palmiarnia w Poznaniu. Po zrobieniu zdjęć, artystka grafizuje je, a następnie na bazie tych cyfrowo przerobionych fotografii tworzy prace malarskie, na razie pastelami na kartonie. To nowa seria, której Justyna Jułga poświęca wiele czasu.

Wystawie towarzyszył koncert Piotra Truchla, znanego pod artystycznym pseudonimem Pete True. Gitarzysta i wokalista, który tym razem dał koncert solowy, występuje także z  grupą Absyntia. Nie zabrakło oczywiście poczęstunku. 

https://www.instagram.com/justajul/

https://www.facebook.com/justajul.photography

fot. Jacek Kargól

Justyna Jułga studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1994 r. uzyskała tam dyplom z zakresu malarstwa w pracowni prof.  Zygmunta Kotlarczyka. Ma za sobą blisko 40 wystaw indywidualnych. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych, konkursach plastycznych, plenerach oraz  prezentacjach sztuki polskiej za granicą. Pięciokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych plenerach interdyscyplinarnych „Inner spaces" w miejscowości Skoki koło Poznania i  w Poznaniu (1993, 1995, 1996, 1997, 1998).

W latach 1998, 1999 oraz 2000 otrzymała wyróżnienia za prace eksponowane na IV i V Biennale Plastyki Bydgoskiej oraz  nagrodę na ogólnopolskiej wystawie malarstwa „Aqua fons vitae”. Brała też udział w Przeglądach Fotografii Bydgoskiej, w wystawach „Polygonum”. Artystka dwukrotnie 
otrzymała stypendium Prezydenta Miasta: dla wybitnego twórcy kultury w roku 2015 i w roku 2016 na realizację projektu malarskiego „Ogród podwodny” zrealizowanego w  salach Galerii „Wspólna". Zajmuje się malarstwem, instalacją i fotografią.


Jubileuszowy wernisaż artystki odbył się 14 grudnia w pracowni Foto Art Justyna Jułga (ul. Gdańska 42).