Moniuszko w Bydgoszczy tym razem chóralnie [ZAPROSZENIE]

Redaktor | 9 maj 2019 Imprezą na Wyspie Młyńskiej obchody moniuszkowskie w Bydgoszczy się nie kończą. Z racji uczczenia Roku Moniuszkowskiego w najbliższą niedzielę (12 maja) w Sali Audytoryjnej Domu Polskiego (ul. Grodzka 1) odbędzie się koncert przygotowany przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Bydgoszczy.

Galeria Autorska zaprasza na kulturalny wieczór ze sztuką w tle

Redaktor | 8 maj 2019 W Galerii Autorskiej w czwartek (16 maja) o godz.18.00 odbędzie się otwarcie wystawy obrazów Kazimierza Drejasa pt. „Akty - poszukiwanie formy”. Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkane poetyckie „Bruniana” w 40. rocznicę śmierci Ryszarda Milczewskiego Bruno.

Szekspir i Günter Grass w Operze Nova. Festiwalowe ostatki

Redaktor | 8 maj 2019 Przed publicznością dwa ostatnie (i najdłuższe) przedstawienia Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Historia Romea i Julii rozegra się na oczach widzów w czwartek (9 maja), natomiast w niedzielę (12 maja) będzie można zobaczyć musicalową adaptację powieści „Blaszany bębenek” Güntera Grassa.

Tramwaj na kursie z konwencją [RECENZJA]

Redaktor | 6 maj 2019 Przedstawienie okazało się kolejną wersją „Tramwaju” z silnymi akcentami na samodzielność i oryginalność - pisze Jarosław Jakubowski. Produkcję Teatru Wielkiego w Łodzi w sobotę (4 maja) obejrzała publiczność Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Tańcem o wielkim malarzu. Chińscy artyści na BFO [KONKURS]

Redaktor | 6 maj 2019 Bydgoski Festiwal Operowy trwa w najlepsze. 6 i 7 maja (poniedziałek–wtorek) swoje umiejętności zaprezentują artyści Teatru Baletowego Suzhou z Chin. W spektaklu „Tang Yin” do muzyki Arva Pärta, Edwarda Elgara i Johanna Sebastiana Bacha  tańcem opowiedzą historię jednego z najsłynniejszych chińskich malarzy. 

Twórcy wpisali ,,Legendę Bałtyku” w dyskusję o polskości [RECENZJA]

Redaktor | 3 maj 2019 Euforia, radość, ale i zwątpienie. Wszystkie te stany emocjonalne towarzyszyły Polakom z północnej części zaboru niemieckiego, kiedy w 1920 roku dołączono wreszcie Pomorze do macierzy. Uczuciu szczęścia z odzyskania suwerenności towarzyszyło pytanie: co dalej? Jak wzmocnić poczucie narodowej dumy u mieszkańców regionu?

Brodka, Szpak, Herbut i inni w repertuarze Andrzeja Zauchy na festiwalu „Serca bicie”

Redaktor | 29 kwi 2019 Zbliża się wielkie muzyczne wydarzenie. 3 czerwca (poniedziełek) odbędzie się galowy koncert „Zaucha u Cygana” w ramach 11. edycji Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy ,,Serca bicie". W tym roku artyści w Operze Nova w Bydgoszczy zaśpiewają zarówno piosenki z repertuaru Zauchy, jak i te do tekstów napisanych przez Jacka Cygana, który osobiście poprowadzi galę.

Chciałam zajrzeć do duszy Szwalbego - autorka spotkała się z czytelnikami [ZDJĘCIA]

Marta Kocoń | 28 kwi 2019 Książka „Życie na przełomie” została wznowiona po 20 latach, i rozszerzona o 20 wywiadów z osobami, które kontynuują dzieła zapoczątkowane przez Andrzeja Szwalbego – twórcę m.in. Filharmonii Pomorskiej. O tym, w czym tkwił sekret jego dokonań autorka, Krystyna Starczak-Kozłowska, opowiedziała czytelnikom w Brzozie.