Kultura 23 lis 15:06 | Redaktor
Bydgoscy rekonstruktorzy na planie filmu „Miasto” [ZDJĘCIA]

fot. Martyna Elżbieta Wierzchucka

Trwają zdjęcia do filmu, którego „drugoplanowym bohaterem” będzie Bydgoszcz – na planie produkcji Marcina Sautera w piątek (22 listopada) pojawiły się grupy rekonstrukcyjne.

„Miasto” będzie pełnometrażowym kryminałem noir, inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami i wspomnieniami reżysera, bydgoszczanina Marcina Sautera. Akcja osadzona jest w realiach PRL-u, zdjęcia kręcone są w Środmieściu, przede wszystkim w scenerii nocnej. Na potrzeby filmu zaplanowano także scenograficzną rekonstrukcję już nieistniejących miejsc, m.in. mostu Władysława IV.

W piątek (22 listopada) realizowane były sceny z udziałem grup rekonstrukcyjnych: SRH „Dromedar Bis & Retro” i GRH „Negri”, a także osób wyłonionych w castingu. Zdjęcia kręcono w okolicach fontanny Potop, placu Wolności.

fot. Martyna Elżbieta Wierzchucka 

Główne role w produkcji grają Karolina Gruszka, Bartłomiej Topa, wśród odtwórców ról drugoplanowych jest m.in. Robert Więckiewicz. Ścieżkę dźwiękową stworzy Mikołaj Trzaska. Film będzie dystrybuowany przez Kino Świat, otrzymał dotację z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

Marcin Sauter  jest reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, operatorem, scenarzystą, fotografikiem i twórcą teledysków. Laureat Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest. Wraz z Maciejem Cuske jest współtwórcą nieformalnej szkoły filmowej dla młodych dokumentalistów – Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Za fabularyzowany dokument „Na północ od Kalabrii” otrzymał m.in. wyróżnienie FIPRESCI na festiwalu w Permie (Rosja) i dwie nagrody na festiwalu w Lipsku. Jego krótkometrażowy dokument „Żalanasz – pusty brzeg” zdobył nagrody na IDFA w Amsterdamie i Złotą Żabę na festiwalu Camerimage.

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor