Kultura 15 wrz 18:00 | Redaktor
Bydgoski Festiwal Muzyczny coraz bliżej [ZAPOWIEDŹ]

fot. Anna Kopeć, archiwum

W najbliższy piątek, 17 września, o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej zabrzmi uroczysta fanfara inaugurująca 59. edycję Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Do gmachu FP będzie można wkroczyć po czerwonym dywanie.

Filharmonia zapraszamy na 9 skontrastowanych koncertów, realizujących ideę tytułu festiwalu „Kontrasty – pamięć i przyszłość”.

Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy dzieło Mieczysława Wajnberga, kompozytora i pianisty pochodzenia żydowskiego (urodzonego w Warszawie) od niedawna przywoływanego z niepamięci. Kompozytor był jednym z nielicznych polskich emigrantów, którym na obczyźnie udało się wzbudzić zainteresowanie swoją twórczością, chociaż większość jego utworów jest jeszcze nieznana.

Symfonia „Kaddish” w Bydgoszczy będzie prezentowana po raz pierwszy. Symfoników poprowadzi Jacek Kaspszyk, partie solowe zaśpiewa Magdalena Molendowska.

Czym niezwykły amerykański organista zaskoczy publiczność festiwalową? Przekonamy się w niedzielę 19 września o godz. 17.00. Na estradzie Filharmonia będzie gościć Camerona Carpentera, muzyka wszechstronnego, który łamie stereotypy związane z muzyką organową i budzi kontrowersje swoją odwagą interpretacji dzieł klasycznych.

Polish Soloists to orkiestra, którą tworzą artyści młodego pokolenia, wszyscy są laureatami najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Zespół  powstał z inicjatywy Sebastiana Czai, który pełni funkcję dyrektora oraz koncertmistrza orkiestry. Polish Soloists to synonim nowej jakości oraz kierunku współczesnej formy koncertu.  Filharmonia Pomorska zaprasza we wtorek 21 września na godz. 19.00.

mat. Filharmonii Pomorskiej

W 2020 roku Natalia Kukulska wydała płytę „Czułe struny”, na której wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Aranżacji dokonali: Krzysztof Herdzin, Nikola Kołodziejczyk, Adam Sztaba, Paweł Tomaszewski oraz Jan Smoczyński. Zaś teksty oprócz Natalii Kukulskiej napisały: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak i Bovska. Podczas festiwalowego koncertu w piątek 24 września, o godz. 19.00 przy pulpicie dyrygenckim staną Adam Sztaba, Nikola Kołodziejczyk i Paweł Tomaszewski, do Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej dołączą muzycy sekcji rytmicznej, a niewątpliwą gwiazdą wieczoru będzie Natalia Kukulska.

W niedzielę 26 września, o godz. 19.00 popularne artystki: Kayah, Anna Karwan, Anna Grzelak i Aga Twardowska zaśpiewają kultowe już utwory z repertuaru wielkich dam polskiej estrady jazzowej, piosenki poetyckiej czy popowej. Autorem nowych aranżacji takich utworów jak:  „Tańczące Eurydyki”,  „Jesteś lekiem na całe zło”,  „Powrócisz tu”,  jest bydgoski artysta Adam Lemańczyk.

W Międzynarodowy Dzień Muzyki w piątek 1 października, o godz. 17.00 na estradzie FP wystąpi Bizantyjski Chór Patriarchatu Rumuńskiego EVLOGHIA. Członkami tego zespołu są studenci i absolwenci Wydziału Teologii Prawosławnej, kierownikiem artystycznym jest Marius Militaru Chór wykonuje sakralną muzykę bizantyjską i skupia się głównie na śpiewanej modlitwie podczas nabożeństw i koncertów w Rumunii i za granicą.

W marcu bieżącego roku minęła 1. rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W hołdzie dla Maestra Sinfonia Varsovia w niedzielę, 3 października, o godz. 17.00 zaprezentują jego głośne dzieła: „Chaconne” – ostatnią część „Polskiego Requiem” oraz Koncert na altówkę. Na finał zabrzmi utwór zainspirowany folklorem amerykańskim, który rozsławił w świecie czeskiego kompozytora – symfonia „Z Nowego świata” Antonina Dworzaka.

Finał 59. BFM (piątek, 8 października, godz. 19.00) z udziałem wybitnego ukraińskiego dyrygenta – Mykoli Diadiury, światowej klasy solistów i chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, wypełnią utwory Sznittkego – Koncert na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę oraz Strawińskiego – chóralna symfonia o niespotykanym pięknie, oparta na fragmentach psalmów.

Szczegóły na www.filharmonia.bydgoszcz.pl oraz na portalach społecznościowych Filharmonii Pomorskiej. Bilety do nabycia na www.filharmonia.bydgoszcz.pl

mat. Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszcz

Jednym z patronów festiwalu jest „Tygodnik Bydgoski”.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor