Kultura 4 cze 2018 | Redaktor
Bydgoski film zachwycił obie Ameryki. „Theatrum Magicum” triumfuje na festiwalach

źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Iluzjonistyczne widowisko spodobało się publiczności i jury w obu Amerykach. Film „Theatrum Magicum” zdobył już nagrody w Las Vegas, Santa Cruz, Jersey City i argentyńskim Corrientes.

„Theatrum Magicum” w reżyserii Marcina Giżyckiego to film o występie iluzjonisty na deskach teatru na Zamku w Łańcucie w XVIII wieku. Obraz łączy w sobie scenki aktorskie i animowane. Realia czasowe są bardzo umowne, ponieważ w filmie można rozpoznać trzy postacie z innych epok: Kasandra z „Parad“ napisanych przez hrabiego Jana Potockiego, Georges’a Meliesa z jego własnych filmów oraz wielkiego osiemnastowiecznego blagiera, barona Munchhausena, jakiego znamy z filmu Karela Zemana i ilustracji Gustave’a Doré. Przy tworzeniu obrazu wykorzystano oryginalną scenerię XVIII-wiecznego teatru dworskiego w łańcuckim zamku.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez widzów i krytyków na zagranicznych festiwalach. Szczególnie spodobał się Amerykanom. Do tej pory film zebrał już pięć nagród. „Theatrum Magicum” nagrodzony został Jury’s Choice Award na Black Maria Film Festival w Jersey City, tytułem najlepszego eksperymentalnego filmu krótkometrażowego na Festival Internacional de Cine de Santa Cruz oraz dwoma nagrodami w Las Vegas na Action on Film Festival. W Ameryce Południowej obraz otrzymał Wyróżnienie Honorowe Jury na Short - Long World Festival w argentyńskim Corrientes.

Film wyprodukowała bydgoska Fundacja Kultury Rozruch we współpracy z Grupą Artystyczną Czarny Karzeł, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Z twórcami filmu będzie można spotkać już podczas 5. Festiwalu Spotkania Nieprzypadkowe Oko nigdy nie śpi.

 

źródło: MCK

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor