Bydgoszcz świętuje XX Festiwal J. Kaczmarskiego. Rekordowe emocje i spotkanie pokoleń

fot. nadesłane
Bydgoszcz już w połowie września stanie się miejscem wyjątkowego spotkania z twórczością Jacka Kaczmarskiego. W dniach 13–14 września 2025 roku odbędzie się XX Jubileuszowy Festiwal Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”, który zgromadzi zarówno debiutantów, jak i uznanych artystów. To wydarzenie, które od lat przyciąga miłośników poezji śpiewanej, gitarowych brzmień i głębokich słów.
Inne z kategorii
Bydgoszcz czyta Kochanowskiego! Narodowe Czytanie już wkrótce
Rekordowe zainteresowanie
Organizatorzy festiwalu podkreślają, że zainteresowanie tegoroczną edycją przerosło wszelkie oczekiwania. – Tak duże zainteresowanie festiwalem świadczy o tym, że poezja Jacka Kaczmarskiego wciąż jest żywa i zachwyca coraz to nowe pokolenia – mówi Grzegorz Dudziński, dyrektor festiwalu. W konkursie wystąpi aż 20 wykonawców, wyłonionych spośród 40 zgłoszeń. Najmłodszy uczestnik ma zaledwie 16 lat, najstarszy – 70. Dla większości będzie to debiut na bydgoskiej scenie.
Jury złożone z autorytetów
Oceniać wykonawców będą znane postaci świata muzyki i mediów:
- Janusz Kasprowicz – lider zespołu Projekt Volodia, przewodniczący Jury,
- Ewa Dąbrowska – dziennikarka Radia PiK,
- Adam Wachowicz – legenda piosenki z tekstem,
- Leonard Luther – bydgoski bard.
Konferansjerem będzie Wojciech Sobociński z Radia PiK.
Dwa dni pełne muzyki
Sobota 13 września w bydgoskiej Światłowni (ul. Św. Trójcy 15) upłynie pod znakiem przesłuchań konkursowych. Wstęp tego dnia jest wolny. Publiczność usłyszy klasyczne interpretacje Kaczmarskiego oraz autorskie aranżacje i premierowe kompozycje. Wieczorem wystąpi Piotr Nowak, laureat XIX festiwalu, a następnie jury wskaże uczestników Koncertu Laureatów.
Niedziela 14 września przeniesie wydarzenie do klubu Over the Under (ul. Dworcowa 51, wejście od bulwaru nad Brdą). To właśnie tu o godzinie 16.00 rozpocznie się Koncert Laureatów. Po nim na scenie pojawią się gwiazdy jubileuszowej edycji:
- Projekt Volodia – formacja znana z nowego brzmienia utworów Włodzimierza Wysockiego i Grzesiuka, łącząca tradycję z energią współczesnych rytmów,
- Leonard Luther z zespołem – artysta od dekad związany z Bydgoszczą, nieodłączny element polskiej sceny piosenki poetyckiej.
Bilety i wejściówki
Na sobotnie przesłuchania w Światłowni wstęp jest wolny. Na niedzielny koncert w klubie Over the Under obowiązują wejściówki–cegiełki w cenie 40 zł. Można je nabyć w Światłowni lub przez internet: bilety.io/Ls1XM.
Dlaczego warto być?
Festiwal „Źródło wciąż bije” to nie tylko muzyka. To spotkanie pokoleń, dowód, że twórczość Jacka Kaczmarskiego nadal inspiruje, a jego słowa i melodie nie tracą mocy. To również przestrzeń, gdzie młodzi artyści stają obok legend, a publiczność przeżywa intensywne chwile refleksji i wzruszenia. Bydgoszcz stanie się na dwa dni centrum muzycznej poezji, a jubileuszowa edycja z pewnością zapisze się w pamięci jako wyjątkowe święto artystów i słuchaczy.
Źródło wciąż bije – przyjdź i posłuchaj, jak mocno!