Kultura 23 lis 2021 | ak
Bydgoszcz. Trzy spektakle Teatru Polskiego zaprezentują się na festiwalu w Krakowie

Maszyna/fot. Natalia Kabanow

Teatr Polski Bydgoszcz wyruszy w trasę! W dniach od 3 do 12 grudnia, aż trzy produkcje (i koprodukcje) bydgoskiego TP będą się prezentowały na 14. Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Wśród spektakli znajdą się: „Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc, „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha oraz czytanie performatywne „Dark room” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak.

Pierwszą bydgoską produkcją, która zostanie zaprezentowana na krakowskim festiwalu będzie „Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc. Spektakl, który jest debiutem teatralnym reżyserki, dotąd znanej przede wszystkim ze swoich filmowych dokonań, weźmie udział w przeglądzie PARADISO, który będzie Konkursem Młodych Twórców. Pokaz „Maszyny” w ramach Festiwalu Boska Komedia odbędzie się  6 grudnia o godz. 18.00 na Małej Scenie Teatru Łaźnia Nowa.

Maszyna/fot. Natalia Kabanow 

Trzy dni później, 9 grudnia o godz. 18.00, na Dużej Scenie Teatru Ludowego w Krakowie, 
w ramach przeglądu Mała Boska Komedia, odbędzie się pokaz spektaklu „Przemiany” 
w reżyserii Michała Borczucha. Spektakl, który jest koprodukcją Teatru Polskiego 
w Bydgoszczy, Teatru Studio w Warszawie oraz Festiwalu Mała Boska Komedia,  poświęcony jest dorastaniu. Co ważne, to spektakl dedykowany młodzieży (ale także dorosłym) 
i z młodzieżą stworzony. W spektaklu, obok zawodowych aktorów, występuje młodzież 
z Warszawy i Bydgoszczy, która brała udział w warsztatach poprzedzających powstanie spektaklu.

Przemiany/fot. Natalia Kabanow 

Poza spektaklami festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć także czytanie performatywne sztuki „Dark Room” Mikity Ilyinchyka w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak, która przygotowała je wspólnie z aktorami Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Spektakl jest częścią programu białoruskiego, którego organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza. Warto przypomnieć, że sztuka „Dark room” Mikity Ilyinchyka zdobyła nagrodę główną konkursu AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy, która jest wręczana w ramach Festiwalu Prapremier.
Wszelkie informacje dostępne są na stronie: www.boskakomedia.pl 

Dark Room/fot. Ada Sanger

Warto dodać, że Festiwal Boska Komedia to nie jedyny festiwal, w którym biorą udział spektakle Teatru Polskiego w Bydgoszczy.  Spektakl „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha otworzył trwającą 25. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ, która rozpoczęła się 14 listopada. Pokaz spektaklu odbył się w Teatrze Studio w Warszawie, który wraz z Teatrem Polskim w Bydgoszczy i Festiwalem Mała Boska Komedia jest koproducentem spektaklu. „Przemiany” w ramach Festiwalu KORCZAK DZISIAJ zostały zaprezentowane także 18 listopada. 

Ach, jeżeli.../fot. Natalia Kabanow

W ramach Festiwalu KORCZAK DZISIAJ  młoda publiczność będzie mogła obejrzeć drugą produkcję Teatru Polskiego w Bydgoszczy – spektakl „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. Spektakl, który był inspirowany „Antygoną”, na KORCZAKU zostanie pokazany dwa razy – 25 i 26 listopada.
Pełen program Festiwalu KORCZAK DZISIAJ dostępny na stronie www.korczak-festival.pl 

materiały TP Bydgoszcz

ak Autor