Kultura 2 lis 2019 | Redaktor
„Coppelia”, potem konkurs. Intensywny listopad w operze

Próby do „Coppelii”. Tomasz Wojciechowski, Wiktor Dierewianko, z tyłu Jacek Tyski, choreograf/fot. Andrzej Makowski (materiały Opery Nova)

Już za niespełna tydzień odbędzie się pierwsza w tym sezonie premiera Opery Nova  - balet komiczny „Coppelia” . Tuż po niej, od 12 listopada, na bydgoskiej scenie rywalizować będą uczestnicy I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego.

„Coppelia” to największe osiągniecie w baletowej twórczości Léa Delibes'a. Libretto - o tematyce „lalkowej” - zostało oparte na noweli romantycznego pisarza-muzyka, E.T.A. Hoffmanna „Opowieść dziadka piaskowego”.

W Bydgoszczy „Coppelia” wystawiona zostanie po raz pierwszy. Za pulpitem dyrygenckim stanie dyrektor Maciej Figas, choreografię stworzył Jacek Tyski, solista baletu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Autorką scenografii jest Olga Skumiał, a kostiumy zaprojektowała firma So Fancy-Paweł Koncewoj. Po raz pierwszy bydgoska opera zatrudniła stylistę fryzur - Marka Bryczyńskiego. W spektaklu wykorzystane zostaną również projekcje multimedialne, za które odpowiedzialny będzie Piotr Bednarczyk.

Motywy polskie

Delibes'owi bliska była słowiańszczyzna - odwiedzał tereny dzisiejszej Polski, a ślady tych podróży wprawne ucho łatwo odnajdzie w jego dziełach. W „Coppélii” do motywów polskich należą m.in. mazur i krakowiak, są też wariacje orkiestrowe oparte na temacie pieśni Moniuszki „Poleć pieśni z miasta”.

W balecie nie brakuje też innych tańców: czardasza, walca, bolera, tarantelli… Całość ma być lekka, żartobliwa, przyjazna dla widza w każdym wieku.

Premiera w sobotę 9 listopada o godz. 19.00, drugi spektakl w niedzielę (10 listopada) o godz. 18.00, kolejny we wtorek (12 listopada) o godz. 19.00. Następna okazja, by zobaczyć nowy balet - w lutym.

71. młodych śpiewaków

Po premierze bydgoską publiczność czeka kolejna nowość - 12 listopada Opera Nova gościć będzie młodych uczestników I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego. Organizatorzy zakwalifikowali do udziału 71 młodych śpiewaków. Oceniać ich będzie jury złożone ze znakomitych artystów: Ewy Podleś, Stefanii Toczyskiej, Andrzeja Dobbera, Mariusza Kwietnia, Rafała Siwka.

Przesłuchania potrwają od 12 do 16 listopada, a w niedzielę, 17 listopada o godz. 18.00, odbędzie się Koncert Laureatów, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Nova prowadzona przez Macieja Figasa i Piotra Wajraka.

Wielki koncert finałowy

Konkurs ma na celu upamiętnienie patrona, Bogdana Paprockiego, tenora wszech czasów, zwanego „śpiewakiem narodowym”. To także szansa dla młodych artystów, którym, poza jury, przysłuchiwać się będą dyrektorzy teatralnych scen muzycznych z całej Polski.

Bilety na przesłuchania finałowe konkursu (w sobotę, 16 listopada w godz. 10.00-14.00 i 18.00-22.00) i Koncert Laureatów (17 listopada, godz. 18.00) można nabyć w kasach Opery Nova.

Konkurs współorganizują: Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy i Opera Nova.

Więcej o premierze i konkursie czytaj tutaj.

źródło: Opera Nova, oprac. red. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor