Kultura 18 lis 10:00 | kd
Kaja i Soliński zostaną wyróżnieni dyplomem „Honorowego Świadka Koronnego Polskiej Kultury”

19 listopada 2021 o godz. 18:00 w Salonie Hoffman KPCK wyróżnieni zostaną Jan Kaja i Jacek Soliński – wybitni związani z Bydgoszczą twórcy, którzy niemal całe swoje życie poświęcili kulturze i sztuce.

W 1979 roku uruchomili jedną z pierwszych prywatnych galerii – do której i w której „POLSKOŚĆ” literatury, muzyki i sztuki została wielokrotnie zaproszona i zaprezentowana na najwyższym światowym poziomie. To tutaj wielu debiutowało pokazując swoje pierwsze prace, to w ścianach ich galerii autorskiej wciąż brzmią słowa, cytaty, strofy… To oni byli i są i miejmy nadzieję zostaną wśród nas „po wieczny czas…” – jak mawiał jeden z poetów, przyjaciel.

Dyplom „Honorowego Świadka Koronnego Polskiej Kultury” nie jest wyróżnieniem państwowym, okraszonym fanfarą ministerialnych peanów,  nie jest również nagrodą finansową, lecz jest  jedną z bardziej zaszczytnych form docenienia pracy twórczej, docenienia przez innych twórców, działaczy, koneserów kultury i sztuki, jak i środowisko artystyczne.

Dotychczas nagrodę wręczono już między innymi twórcy Piwnicy pod Baranami – Piotrowi Skrzyneckiemu (pośmiertnie), wspaniałemu kompozytorowi i muzykowi Włodzimierzowi Nahornemu, czy Jarosławowi Struczyńskiemu – człowiekowi dzięki któremu możemy podziwiać rekonstrukcje średniowiecznych bitew jak i wspaniałych artefaktów związanych z historią naszego kraju.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadba „Teatr Tworzenia”. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Jarek Pijarowski

 

 

kd Autor