Kultura 19 maj 14:31 | Redaktor
Nie żyje Dariusz Landowski, bydgoski muzyk i reżyser

fot. nadesłane

17 maja, w wyniku choroby wywołanej koronawirusem, zmarł bydgoski artysta Dariusz Landowski. Miał 54 lata.

Dariusz Landowski był muzykiem i reżyserem. Urodził się w Bydgoszczy, z którą był związany do końca życia. W młodości angażował się w aktywność muzyczną, dołączając do bydgoskich rockowych zespołów takich jak „Tango” czy „Gąbki”, a później formując własną grupę „Kredki”. W 2018 roku zespół, który posiadał dorobek w postaci kilku albumów i wielu mniejszych form muzycznych, zagrał swój jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia istnienia w klubie „Wiatrakowa” w Bydgoszczy. 

Landowski zajmował się również sztuką wizualną. Zaczynając od tworzenia wideoklipów dla muzyki swojego zespołu, w 2009 roku razem z synem stworzył swój pierwszy krótki film dokumentalny poświęcony dotychczasowej działalności „Kredek”, a rok później zajął się udokumentowaniem twórczości legendarnego bydgoskiego zespołu „Variete”. W 2012 wyreżyserował krótkometrażowy film fabularny „Podnieść się by nie upaść” - historię kobiety, która za sukcesy w pracy płaci uzależnieniem od alkoholu. Obraz przeplatany jest świątecznymi kadrami z bydgoskich ulic.

Kolejnym z fabularnych obrazów Dariusza Landowskiego był film „Moje miejsce we śnie”, nakręcony w 2013 roku z udziałem Pauliny Holtz. W międzyczasie reżyser poznał Yacha Paszkiewicza - „ojca” polskiego wideoklipu. Razem zorganizowali kilka warsztatów tworzenia teledysków, które miały miejsce głównie w kompleksie pałaców w Ostromecku. Największą produkcją Landowskiego był nakręcony w 2015 roku dokument o nazwie „30 lat Yacha”, w którym zdecydował się opisać życie i twórczość Paszkiewicza - opowieściami o nim podzielili się z nim m.in. Michał Wiśniewski, Jerzy Owsiak, Agnieszka Szydłowska, Kazik. 

W ostatnich latach Dariusz Landowski poświęcił się swojemu nowemu zespołowi „SMOGS”, w którym tworzył muzykę z gatunku psychobilly. Razem wydali jedną płytę EP. Miał w planach kolejne produkcje filmowe.

W wyniku choroby wywołanej koronawirusem, zmarł w wieku 54 lat, pozostawiając żonę i syna. 

Kanał na YouTube: https://youtube.com/user/66mafik

Pogrzeb Dariusza Landowskiego odbędzie się w piątek 21 maja o godz. 13.00 w kaplicy na cmentarzu na bydgoskich Bielawkach (Al. kardynała Stefana Wyszyńskiego).

nadesłane

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor