Kultura 13 paź 13:49 | Redaktor
Niewidomi i niedowidzący artyści wystąpią w repertuarze Starszych Panów

W sobotę (16 października) zaśpiewa laureatka poprzedniej edycji Festiwalu, Patrycja Malinowska/fot. Anna Kopeć, archiwum

W weekend (16-17 października) w Bydgoszczy odbędzie się XI Festiwal Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy”. Niewidomi i niedowidzący artyści będą walczyć o nagrody w wysokości 10 tys. złotych, mierząc się z piosenkami Kabaretu Starszych Panów.

Część konkursowa odbędzie się w sobotę (16 października) w Otwartej Przestrzeni Światłownia (Bydgoszcz, ul. Św. Trójcy 15). Początek o godz. 16.00, wstęp wolny. O godz. 19.00 rozpocznie się koncert laureatki poprzedniej edycji Festiwalu, Patrycji Malinowskiej – niewidomiej artystki z Płocka.

Na niedzielę (17 października) zaplanowano Koncert Lauretów. Początek o godz. 16.00 w Sala Manru, Opery Nova (Bydgoszcz, ul. Focha 5). Gościemi i gwiazdą wieczoru będzie Adrianna Biedrzyńska – jej recital odbędzie się o godz. 17.00.

Zaproszenia na niedzielny koncert można odbierać w Światłowni.

Szczegółowy program Festiwalu:

Sobota, 16 października, Otwarta Przestrzeń Światłownia

godz. 16.00 - rozpoczęcie części konkursowej

1. Katarzyna Zawodnik – Kaziu, zakochaj się, Zimy żal
2. Łukasz Zastępski – W kawiarence „Sułtan”, Na ryby
3. Weronika Stepczyńska – Już czas na sen, Wesoły deszczyk
4. Roland Świstek – Piosenka jest dobra na wszystko, Herbatka
5. Milena Wiśniewska – Dziewica Anastazja, Tango kat
6. Anna Wereszczyńska – Bo we mnie jest seks, O Romeo!
7. Patrycja Malinowska – Stacyjka zdrój, Wesołe jest życie staruszka
8. Bianka Berezowska – W czasie deszczu dzieci się nudzą, Kaziu, zakochaj się
9. Zuzanna Mulec – Portugalczyk Osculati, Zakochałam się w czwartek niechcący
10. Rok Mulec – Gołoledź, Oczy przezroczyste
11. Janusz Kocik – Herbatka, Już kąpiesz się nie dla mnie
12. Sonia Szczepanik – Wesołe jest życie staruszka, Kaziu, zakochaj się

      ok. godz. 19.00 - recital laureata X edycji Festiwalu Patrycji Malinowskiej

Patrycja Malinowska - niewidoma artystka z Płocka. Dla Patrycji śpiew jest naturalny jak oddychanie. Występowała dla królowej Belgii i prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej, Prezydentowej Armenii, w programie od przedszkola do Opola (Z Wolną Grupa Bukowina w piosence „Sielanka o domu”.), kilkukrotnie w Ciechocinku na Festiwalu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, gdzie w 2009 roku zdobyła nagrodę GRAND PRIX, występowała dla prezydentowej Marii Kaczyńskiej, oraz prezydentowej Anny Komorowskiej i dla zaproszonych żon ambasadorów akredytowanych w Polsce.

W 2010 roku grała w musicalu „Drogi życia”, który zajął 1. miejsce na międzynarodowym festiwalu w San-Remo. W 2013 wzięła udział w programie Must be the Music w duecie „Czarno to widzę” – w którym doszła do finału. Koncertowała również poza granicami krajów Brukseli, Czechach, Słowacji i Chorwacji. Brała również udział w pokazie mody, gdzie wraz z innymi osobami niepełnosprawnymi, została uwieczniona na zdjęciach w kalendarzu. Laureatka wielu festiwali muzycznych.

ok. godz. 20.00 wytypowanie przez jury uczestników Koncertu Laureatów
      (kolejność alfabetyczna).

Niedziela, 17 października, Sala Manru, Opera Nova

godz. 16.00 – Koncert Laureatów

ok. godz. 17.00 – „Ada, to nie wypada” – recital Adrianny Biedrzyńskiej 

Adrianna Biedrzyńska - polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz piosenkarka. Absolwentka Szkoły Podstawowej nr 50 i VI LO w Bydgoszczy (1980) oraz Wydziału Aktorskiego  Szkoły Filmowej w Łodzi (1984). Jako dziecko uczyła się gry na skrzypcach, nie została jednak – wbrew planom – skrzypaczką. Zagrała w wielu filmach, serialach telewizyjnych i przedstawieniach teatralnych. Współpracowała z kabaretem TEy, Pawłem Dłużewskim, działała też w Babskim Kabarecie. Koncertuje nie tylko w Polsce, ale również w USA, Kanadzie i Australii.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”, Miasta Bydgoszcz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor