Kultura 16 paź 2021 | mk
Stefan Pastuszewski świętował 50-lecie pracy twórczej [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Promocja nowej książki Stefana Pastuszewskiego była okazją do uczczenia jubileuszu 50-lecia jego pracy literackiej. Podczas spotkania autorskiego w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury uhonorowano go Medalem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

W piątek (15 października) Stefan Pastuszewski prezentował w Salonie Hoffman KPCK książkę „Krótka historia literatury Bydgoszczy”. „To próba przedstawienia historii literatury naszego miasta, od epoki staropolskiej do 2020 roku. Autor uwzględnia literaturę polską, niemiecką i żydowską. Jak pisze, książka ma charakter bardziej dokumentalny niż analityczno-wartościujący. Jest pracą kronikarską, prezentującą postacie związane z literaturą, wydawnictwa, które zapisały się w historii miasta szczególnymi wydarzeniami literackimi oraz miejsca, w których twórcy lubili przebywać i prezentować swoje utwory” – informuje Centrum.

Stefan Pastuszewski jest filologiem polskim i doktorem historii; prozaikiem, poetą i wydawcą. Działał w opozycji antykomunistycznej, za co został internowany w czasie stanu wojennego. Sprawował mandat posła na Sejm I kadencji, następnie przez wiele lat był samorządowcem. W 2021 roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej i działalności na rzecz promocji kultury, a szczególnie – literatury.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2018), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007), Krzyżem Wolności i Solidarności (2015), Złotym oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005 i 2001).

Podczas uroczystości w KPCK wręczono mu Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Zdjęcia: Anna Kopeć. Więcej fotografii w galerii poniżej.

 

mk Autor