Kultura 22 lis 13:54 | mk
Studenci bydgoskiej Akademii zwyciężyli w Konkursie im. Bogdana Paprockiego

Justyna Khil/fot. Simona Skrebutėnaitė, Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego, Facebook

Triumfem Justyny Khil i Davida Roya, studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zakończył się II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego. Drugą nagrodę w kategorii głosów męskich wywalczył Nazarii Kachala, solista Opery Nova w Bydgoszczy.

Trwający od 15 listopada ogólnopolski konkurs miał swój finał w niedzielę (21 listopada) w Operze Nova. Na czele jury stanął Andrzej Dobber, a jedną z jurorek była Edyta Kulczak, rezydent Metropolitan Opera w Nowym Jorku. – Młodzi artyści potrzebują wsparcia, to jest istotą tego konkursu: wspieranie finansowe, emocjonalne, możliwość pokazania się na scenie – tłumaczyła artystka. – Będziemy ocenić przede wszystkim pod względem czystości i dojrzałości wokalnej, również prezencji i wymowy, obycia scenicznego – zapowiadała przed konkursem.

Studenci bydgoskiej Akademii Muzycznej podczas rywalizacji rozbili bank z nagrodami: Justyna Khil otrzymała nie tylko I nagrodę w kategorii głosów żeńskich, ale także Nagrodę od Edyty Kulczak dla najmłodszej Finalistki Konkursu i pięć nagród w postaci udziału w spektaklach operowych w teatrach w Polsce.

David Roy zdobył I miejsce w kategorii głosów męskich oraz dwie Nagrody od Edyty Kulczak: dla najmłodszego Finalisty i dla największej indywidualności Konkursu.

Znakomicie w Konkursie zaprezentował się także absolwent bydgoskiej Akademii i solista Opery Nova, Nazarii Kachala: zajął II miejsce w kategorii głosów męskich, otrzymał też Nagrodę dla najlepszego tenora i zaproszenia do udziału w dwóch spektaklach na scenach w kraju. Trzy nagrody w postaci udziału w spektaklach zdobył też Wojciech Urbanowski, również absolwen bydgoskeij Akademii. 

Była to druga edycja konkursu pamięci wybitnego tenora Bogdana Paprockiego; pierwsza odbyła się w 2019 roku. Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie jego imienia, Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Operę Nova. 

Do udziału w bieżącej edycji dopuszczono 71 uczestników z niemal wszystkich uczelni muzycznych w kraju. Rywalizację podzielono na trzy etapy – w ostatnim młodzi wokaliści zaśpiewali z towarzyszeniem orkiestry Opery Nova, a do jury dołączyli dyrektorzy artystyczni teatrów z całego kraju, którzy ufundowali nagrody w postaci udziału w spektaklach operowych.

Konkurs był adresowany do młodych śpiewaków – wokalistek do 32. roku życia i wokalistów do 34. roku życia. Pula nagród finansowych wynosiła aż 64 tys. złotych: przewidziano sześć nagród głównych (po trzy w dwóch kategoriach – żeńskiej i męskiej) oraz wyróżnienia i nagrody specjalne.

Zdjęcia: Simona Skrebutėnaitė, Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego, Facebook

mk Autor