Kultura 3 mar 2020 | Redaktor
Trwa rok Rydygiera. I odbudowa domu jego narodzin w Dusocinie

fot. Urząd Marszałkowski

W naszym województwie obchodzimy własnie Rok Ludwika Rydygiera. Mija sto lat od śmierci słynnego chirurga związanego z Chełmnem. Z tej okazji rozpoczęły się prace nad odbudową dworku w Dusocinie (powiat grudziądzki), miejsca jego narodzin. Projekt obejmuje także teren okolicznego parku.

Sam dworek znajduje się w Parku Krajobrazowym Góry Łosiowe. Plan na jego odbudowę jest ambitny:obecnie stan budynku jest fatalny, to ruina. Według projektu odbudowy domu narodzin Rydygiera, ma się tam znaleźć ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci słynnego lekarza. Koordynatorem prac jest Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa.

fot. Urząd Marszałkowski

– Nasze parki krajobrazowe to nie tylko wielkie bogactwo przyrodnicze, ale również historyczne i kulturowe, bo na tych atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie obszarach znajdziemy mnóstwo cennych pamiątek historii. Ludwik Rydygier, jeden z pionierów nowoczesnej medycyny, jest ważną postacią historyczną związaną z naszym regionem – mówi marszałek Piotr Całbecki. Słynny lekarz jest patronem m.in. Collegium Medicum w Bydgoszczy.

W budynku ma zostać zachowany dotychczasowy układ pomieszczeń. Znajdą się tu multimedia do edukacji ekologicznej, ale też zostaną zgromadzone liczne pamiątki po Rydygierze, postać którego przypomina krótki spot dokumentalny na kanale „Lubię Kujawsko Pomorskie”.

wideo: Lubię Kujawsko-Pomorskie

Dusocińskia posiadłość to także ważna przestrzeń dookoła samego domu. Ma tam powstać sad owocowy z takimi jak sprzed stu laty odmianami drzew oraz zagrody dla owiec i bydła. Według planu projekt ma zostać sfinalizowany do końca tego roku. Ważnym elementem projektu jest także ochrona na tym terenie rzadkich odmian żyjących tutaj płazów.

Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 3,1 miliona złotych to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

Na podst. inf. prasowej Urzędu Marszałkowskiego

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor