Kultura 21 cze 2018 | Redaktor
Wojciech Fibak: Jestem ambasadorem Bydgoszczy

fot.bw

- Jest to przeżycie dla kolekcjonera, że prace, którymi otacza się na co dzień, mogły się znaleźć tutaj, na pięknej wyspie w Bydgoszczy – mówił na konferencji Wojciecha Fibak, utytułowany sportowiec, ale i znany koneser sztuki. Dzieła z jego zbiorów będzie można oglądać w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.

fot. bw

- Uważamy, że efekt, który państwo zobaczą, jest wspaniały wizualnie, a równocześnie stanowi punkt wyjścia do poznania najnowszej historii sztuki polskiej. Wspaniała lekcja – mówiła na konferencji Inga Kopciewicz, zastępca dyrektora ds. zbiorów.

W sobotę (23 czerwca) o godzinie 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Sztuka współczesna z kolekcji Wojciecha Fibaka” w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (ul. Mennica 8). Otwarcie nastąpi w czasie Bydgoskiej Nocy Muzealnej w ramach Steru na Bydgoszcz. Z Wojciechem Fibakiem będzie można spotkać się w czasie wernisażu. Wstęp wolny.

- Pierwszą pracę nabyłem w wieku 19 lat. Był to obraz poznańskiego artysty. Miał spore rozmiary, przez co wylądował w garażu. Później był przekazany na aukcję charytatywną i sprzedał się jako pierwsza praca z mojej kolekcji – wspominał Wojciech Fibak. - Kolekcjoner to zawód z pełnym poświęceniem całego życia na to, aby utrzymać się na powierzchni, wytrzymać konkurencję. Zdobycie obrazu nie jest łatwe. To ciężka praca, ale bardzo przyjemna.

Pokaz kolekcji sztuki współczesnej Wojciecha Fibaka w bydgoskim muzeum ma charakter premierowy. Na wystawie zobaczymy dzieła Wojciecha Fangora, Jana Berdyszaka, Stefana Gierowskiego, Jana Lebensteina czy Magdaleny Abakanowicz.

- Kiedyś nie zachwycałem się tak Bydgoszczą, ale ostatnio jestem ambasadorem tego pięknego miasta. Po wielu wizytach związanych z przygotowaniem wystawy, poznałem jego piękno. Szczególnie zachywca centrum, a Wyspa Młyńska jest prawdziwym unikatem na skalę europejską – mówił Wojciech Fibak.

Muzeum zaprasza również w niedzielę (24 czerwca) na godz. 12.00 na kuratorskie oprowadzanie przez kolekcjonera. Wystawę można oglądać do 26 sierpnia.

fot. bw

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor