Kultura 28 cze 2021 | Redaktor
Zmarła prof. Elżbieta Stengert, śpiewaczka, wykładowczyni UKW

prof. Elżbieta Stengert, mat. Wydziału Edukacji Muzycznej, Facebook

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 28 czerwca odeszła od nas nagle Pani Profesor Elżbieta Stengert - poinformowali pracownicy Wydziału Edukacji Muzycznej UKW. Wieloletnia solistka Opery Nova, wykładowczyni UKW i Akademii Muzycznej w Poznaniu miała 63 lata.

Prof. dr hab. Elżbieta Stengert sprawowała funkcję Kierownika Katedry Wokalistyki, Instrumentalistyki i Teorii Muzyki na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ukończyła studia na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (1984 r.). Następnie doskonaliła swe umiejętności w Accademia Musicale Chigiana w Sienie (Włochy).
 
Już w czasie studiów nawiązała współpracę z zespołem madrygalistów Capelli Bydgostiensis w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W latach 1984-2000 była solistką Opery Nova w Bydgoszczy. Brała udział w ok. 400 przedstawieniach operowych Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Warszawie i Opery Na Zamku w Szczecinie. W swoim dorobku artystycznym miała 30 ról w spektaklach operowych, operetkowych i musicalowych. Odbyła szereg tournee artystycznych (Niemcy, Włochy, Francja, Holandia, Belgia, Hiszpania, Malta, Luksemburg). Prowadziła działalność koncertową, śpiewając partie sopranowe w dziełach oratoryjno-kantatowych w Filharmonii Pomorskiej, Poznańskiej, Szczecińskiej, Zielonogórskiej, Koszalińskiej, Olsztyńskiej, Lubelskiej, Rzeszowskiej, Łódzkiej, Gdańskiej.
 
Poza Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pracowała również w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od ponad 15 lat współpracowała z Chórem Akademickim UMK w Toruniu, prowadząc zajęcia z emisji głosu oraz występując jako solistka w koncertach z towarzyszeniem Chóru UMK w Toruniu. (...) 15 lipca 2011 roku, Prezydent RP nadał Elżbiecie Stengert tytuł Profesora Sztuk Muzycznych. (...)  wielokrotnie była honorowana nagrodami Prezydenta Bydgoszczy, Wojewody Bydgoskiego, Ministra Kultury i Sztuki oraz odznaczeniami resortowymi.
 
 
Za: Wydział Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy, Facebook, skróty - redakcja
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor