Polska i Świat 15 wrz 2020 | kd
Czystki na UMK. Prof. Polak pozbawiony funkcji

Prof. Wojciech Polak został pozbawiony funkcji kierownika Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Katedra jest likwidowana, a w jej miejsce powstanie katedra Bezpieczeństwa Narodowego. Jednakże już bez prof. Polaka.

O całej sprawie prof. Wojciech Polak poinformował wczoraj (14 września) na swoim profilu w mediach społecznościowych. 

Kolejna akcja na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK w Toruniu w celu "wykończenia" prof. Wojciecha Polaka. Jest on obecnie kierownikiem Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W celu wyrzucenia go z tej funkcji przemianowano ją na Katedrę Bezpieczeństwa Narodowego. Zrobiono to w najgłębszej tajemnicy - decyzja Rektora zapadła 9 września 2020 r., prof. Wojciech Polak dowiedział się o sprawie dzisiaj, tzn. 14 września. Nikt go wcześniej o niczym nie poinformował. Zmiana nazwy wchodzi w życie od 1 października, do tego czasu mianowany zostanie nowy kierownik Katedry o zmienionej nazwie

- napisał prof. Polak, nie kryjąc oburzenia.

Pod wpisem prof. Polaka rozgorzała burza. Internauci nie kryli swojego oburzenia na takie potraktowanie zasłużonego naukowca. Wielu dopatrywało się przyczyny w jego politycznym zaangażowaniu, z którym profesor nie krył się w trakcie kampanii prezydenckiej.

Mistrzowskie metody godne "najwyższego podziwu".

Solidarność z prof. Polakiem wyraził równiez dr hab.Tomasz Kozłowski, prof. UMK, z którym na Uniwersytecie postąpiono w identyczny sposób.

Niestety te same sposoby i metody nadal są używane i są skuteczne. Nic się nie zmienia! Nadużycia władzy, łamanie prawa, intrygi, szykanowanie. I co? I nic! Bardzo mi jest smutno i przykro. Okazuje się, że "czyszczony" jest wydział po wydziale ze wszystkich tzw. niepokornych. Przypomina to czystki, które miały miejsce w minionym (ponoć) systemie politycznym i dotyczyły akademików, którzy nie cieszyli się akceptacją różnych komitetów partyjnych. Całkowicie solidaryzuję się tu z Prof. Wojciech Polak

- napisał w komentarzu Tomasz Kozłowski, były szef Zakładu Antropologii UMK.

 

kd Autor