Polska i Świat 9 kwi 13:41 | mk
Nie żyje książę Filip, mąż królowej Elżbiety 

Książę Filip podczas wizyty we Frankfucie nad Menem, lipiec 2015 roku, fot. Kiefer, Wikipedia, lic. CC BY-SA 2.0

9 kwietnia w Windsorze zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, ojciec następcy tronu Karola. Miał 99 lat.

O śmierci małżonka królowej poinformował Pałac Buckingham. - Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie tego ranka na Zamku w Windsorze - ogłoszono.

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 roku. Był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego.

Pochodził z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Książę Filip urodził się w Grecji jako członek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej, ale jego rodzina została wygnana, gdy był jeszcze dzieckiem. Kształcił się we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech, po czym wstąpił do Royal Navy w 1939, w wieku 18 lat. Od lipca 1939 zaczął korespondować z 13-letnią księżniczką Elżbietą (jego dalszą kuzynką ze strony królowej Wiktorii i najstarszą córką oraz przypuszczalną następczynią tronu po królu Jerzym VI), którą spotkał po raz pierwszy w 1934. Podczas II wojny światowej służył we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku.

Poza tytułem księcia Edynburga (Duke of Edinburgh), był też hrabią Merioneth (Earl of Merioneth) i baronem Greenwich (Baron Greenwich). W roku 2011 na swoje 90. urodziny otrzymał od swojej małżonki tytuł Lorda Wielkiego Admirała Marynarki (Lord High Admiral of the Navy).

Z Elżbietą II mieli czworo dzieci – Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. Był wolnmularzem.

Zdjęcia autorstwa: Kiefer from Frankfurt nad Menem, CC BY-SA 2.0

Na podstawie: Wikipedia, TheRoyalFamilyTwitter

mk Autor