Polska i Świat 13 wrz 2020 | Krzysztof Drozdowski
Rosyjski historyk wojskowości skazany na 12,5 roku łagru za zdradę stanu

Rosyjski historyk Andriej Żukow został skazany na 12.5 roku w kolonii karnej. zarzut to zdrada stanu. Szczegółów śledztwa nie ujawniono.

Moskiewski Sąd miejski skazał na ponad 12 lat w łagrze rosyjskiego historyka wojskowości i jednocześnie kapitana rezerwy. 

Jak podaje portal wnp.pl - Żukow został zatrzymany w czerwcu 2018 roku. Służby przeprowadziły rewizję w jego mieszkaniu i zarekwirowały komputer, twardy dysk i nośniki danych. Agencja TASS podała, powołując się na źródła zbliżone do śledztwa, że zarzuty związane były z "historią sił zbrojnych Rosji i aktywną działalnością Żukowa w internecie.

Co prawda sąd utajnił cały proces, tak że nie wiemy co było bezpośrednią przyczyną skazania to możemy się domyślać iż chodzi o zbieranie pewnych wrażliwych informacji.

Według TASS - jak czytamy na portalu -  historyk interesował się procesami formowania, dyslokacji, zmian nazw rozmaitych jednostek w okresie od I wojny światowej do czasów obecnych. Żukow jest współpracownikiem Memoriału, prześladowanej przez władzę organizacji zbierającej informacje o zbrodniach komunistycznych w ZSRR. Żukow jest m.in. autorem bazy danych, zawierającej nazwiska tysięcy oficerów NKWD prowadzących tzw. wielki terror lat 30.

 

Inf. wnp.pl

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.