112 4 cze 2019 | mk
Prokurator wkracza do przychodni „Leśna”. Działa tam nielegalny dom opieki

fot. Anna Kopeć

Nielegalny całodobowy dom opieki dla osób starszych, niepełnosprawnych, przewlekle chorych funkcjonuje w przychodni „Leśna”. Sprawę zbada prokuratura.

Tydzień temu Narodowy Fundusz Zdrowia rozwiązał umowę z NZOZ „Leśna” (ul. Czerkaska 22). Na trwających od miesięcy skargach pacjentów, braku lekarzy, które były powodem decyzji NFZ, sprawa się nie kończy.

Właściciel „Leśnej” w budynku otworzył nielegalny całodobowy dom opieki dla osób starszych, niepełnosprawnych, przewlekle chorych. Jak opisuje redaktor Grażyna Ostropolska w swoim reportażu dla oko.press.pl, warunki „opieki” miały być wręcz rozpaczliwe: brak mycia, brak opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, odwodnienie podopiecznych czy faszerowanie ich pigułkami nasennymi – to niektóre grzechy zarządzających placówką, o których alarmuje.

Działalność prowadzono bez rejestracji, ale za to za wysoką stawkę – 4,5 tysiąca złotych miesięcznie.

Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie w ubiegłym tygodniu (31 maja) złożył wojewoda kujawsko-pomorski. Rzecznik Adrian Mól informuje, że pracownicy urzędu wojewódzkiego przeprowadzili w budynku „Leśnej” kontrolę. W jej czasie w „domu opieki” przebywało 15 osób, na podstawie umów cywilno-prawnych, najmu lokalu, sprawowania opieki, świadczenia usług cateringowych.

Wojewoda o przeprowadzenie kontroli wystąpił również do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, straży pożarnej (strażacy stwierdzili, że obiekt nie spełnia koniecznych warunków technicznych – nie zapewnia możliwości ewakuacji), Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwrócił się też do Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Pielęgniarstwa Rodzinnego o ustalenie stanu zdrowia przebywających tam osób.

Z ustaleń służb wynika, że „Leśna” funkcjonowała w sposób zagrażający życiu i zdrowiu swoich podopiecznych. „Wojewoda złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na prowadzeniu bez wymaganego zezwolenia wojewody placówki zapewniającej całodobowa opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku w sposób zagrażający życiu i zdrowiu” – informuje Adrian Mól. 

Na placówkę nałożono 20 tys. złotych kary, za prowadzenie działalności bez zezwolenia wojewody. Nielegalny Dom Opieki miał działać już od trzech lat. Lokum straci z końcem czerwca – Administracja Domów Miejskich wypowiedziała właścicielowi NZOZ „Leśna” umowę najmu.
Prokurautra Bydgoszcz-Północ zarejestrowała zawiadomienie wojewody, na kolejne kroki trzeba jeszcze poczekać.

mk Autor