Artyści z Polski i Włoch koncertowali z okazji odpustu [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Sopranistka Dominika Zamara, dyrygent Gianmario Cavallaro i Orchestra Sinfonietta 6 września prezentowali się przed publiką w Domu Polskim. Międzynarodowym koncertem świętowano odpust diecezjalny.
Inne z kategorii
Co dalej z Medjugorje? Czy tego oczekiwali wierni? [WIDEO]
Szli dla upamiętnienia wielkiego Męczennika [WIDEO]
8 września przypada uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W diecezji bydgoskiej tego dnia czci się jej główną patronkę: Matkę Bożą Pięknej Miłości.
Z okazji święta w Domu Polskim odbył się międzynarodowy koncert utworów Vivladiego, Pergolesiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Program zaprezentowali: Dominika Zamara – sopran, Gianmario Cavallaro – dyrygent, orkiestra Sinfonietta pod kierownictwem Emiliana Rosiaka (wiolonczela).
Honorowym patronem wydarzenia był ks. biskup Jan Tyrawa. – Muzyka pełni funkcję zapośredniczania piękna i tego, co z pięknem związane – mówił.
– Dlatego można powiedzieć, że artyści są kapłanami transcendencji. Dzięki obcowaniu z dobrem, pięknem, człowiek sam staje się dobry i piękny.
Wykonawcy nie szczędzili pochwał naszemu miastu. – Jestem zachwycony Bydgoszczą, miałem okazję trochę pozwiedzać. To przepiękne miasto i bardzo chciałbym tu powrócić – wyznał maestro Cavallaro.
Do Bydgoszczy chętnie wraca koncertująca na całym świecie Dominika Zamara. – Ksiądz Mateusz Ziemlewski zainspirował mnie do wykonania utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, których nigdy dotąd nie śpiewałam. Publiczność przyjęła nas bardzo ciepło – dzieliła się wrażeniami.
fot. Anna Kopeć
Emilian Rosiak podkreślał dumę z muzyków orkiestry. – Wykazali się bardzo wysokim poziomem gry. Osobiście dla mnie był to bardzo emocjonalny koncert. „Stabat Mater” to utwór mający w sobie wiele dramatyzmu, co staraliśmy się przekazać – mówił.
fot. Anna Kopeć
– Razem z solistką ustalałem program i każdy z zagranych dziś utworów jest dla mnie utworem szczególnym. Myślę, że publiczność intensywnie słuchała dzisiejszego koncertu. Przykładem może być cisza, jaka zapadła po „III Symfonii” Góreckiego. To nie zdarza się aż tak często. Tym większa moja radość, że taka sytuacja miała miejsce.
Koncert poprzedziła Msza święta w katedrze bydgoskiej.
Więcej o wydarzeniu czytaj na portalu Katolicka Bydgoszcz. Jednym z patronow medialnych koncertu był „Tygodnik Bydgoski”.
BR, opracowanie - mk