Religia 24 maj 15:53 | Redaktor
Bydgoszczanin wyniesiony na ołtarze. Ks. Stanisław Streich – męczennik wiary, błogosławiony Kościoła katolickiego

fot. Facebook IPN

Urodzony w Bydgoszczy ksiądz Stanisław Streich został dziś (24 maja) w Poznaniu ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego. Jego beatyfikacja to nie tylko wydarzenie o wymiarze religijnym – to także przypomnienie o kapłanie, który zginął z rąk fanatycznego zwolennika komunizmu za to, że pozostał wierny swojej posłudze.

Zginął podczas Mszy dla dzieci

Ks. Streich został zamordowany 27 lutego 1938 roku w parafii św. Jana Bosko w Luboniu. Sprawca – uzbrojony napastnik i radykalny antyklerykał – wszedł do kościoła w trakcie Mszy Świętej, w której uczestniczyły dzieci, i oddał strzały w stronę ołtarza. Kapłan zginął na miejscu. Ta tragiczna śmierć poruszyła wiernych i duchownych już wtedy, a z czasem zaczęła być postrzegana jako świadectwo męczeństwa.

Długa droga do beatyfikacji

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2017 roku. W czerwcu 2024 papież Franciszek zatwierdził dekret uznający męczeństwo ks. Streicha. Uroczysta beatyfikacja odbyła się w Poznaniu, na Ostrowie Tumskim. Liturgii przewodniczył kardynał Marcello Semeraro, a wśród uczestników byli duchowni, wierni oraz przedstawiciele instytucji publicznych.

Pamięć wspierana przez IPN

W upamiętnienie księdza Streicha zaangażował się również Instytut Pamięci Narodowej, który przygotował wystawę w Luboniu, zorganizował konkurs plastyczny poświęcony jego życiu oraz współuczestniczył w konferencji naukowej na jego temat. To działania, które pomagają przypomnieć tę ważną, choć przez lata zapomnianą postać.

Bydgoskie korzenie męczennika

Choć ks. Streich posługiwał przede wszystkim w Wielkopolsce, to właśnie w Bydgoszczy – w 1902 roku – przyszedł na świat. Dla mieszkańców miasta jego beatyfikacja to szczególne wydarzenie: przypomnienie, że także z Bydgoszczy pochodził człowiek, który zginął za wiarę i ideały, którym służył do końca.

Owoce męczeństwa

— Dziś możemy powiedzieć, że bł. Stanisław Streich nadal przemawia, już nie z ambony kościoła, w którym został barbarzyńsko zamordowany, ale z ambony swojego ofiarowanego życia 

— mówił w czasie homilii podczas Mszy betyfikacyjnej w Poznaniu, kard. Marcello Semeraro, legat papieski na tę uroczystość. 

O księdzu Streichu pisaliśmy w Tygodniku wielokrotnie:

https://tygodnikbydgoski.pl/niedziela-tygodnik-bydgoski/meczennik-z-bydgoszczy-przypomina-o-bezboznym-komunizmie-maksymilian-poweski-14-04-19

https://tygodnikbydgoski.pl/religia/bydgoski-wzor-kaplana-proces-beatyfikacyjny-ks-streicha-trwa-rozmowa

https://tygodnikbydgoski.pl/religia/meczennik-z-bydgoszczy-zginal-od-kuli-podczas-mszy

https://tygodnikbydgoski.pl/religia/zabili-ksiedza-film-ktory-przywraca-pamiec-o-meczenniku-z-lubonia-21-4-25

https://tygodnikbydgoski.pl/historia/beatyfikacja-ks-streicha-urodzony-w-bydgoszczy-kaplan-ogloszony-blogoslawionym-11-5-25

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->