Duchacze obradowali w Bydgoszczy. Prowincjał wybrany
fot. duchacze, kadrowanie - KB
Ojciec Marek Myśliński CSSp został ponownie przełożonym wyższym Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego. Wybrano go już w pierwszym głosowaniu Kapituły, 16 września.
Inne z kategorii
Noc Walki o Boże Błogosławieństwo dla Polski w Dolinie Śmierci [ZAPOWIEDŹ]
Co dalej z Medjugorje? Czy tego oczekiwali wierni? [WIDEO]
Obrady Kapituły trwały w domu prowincjalnym w Bydgoszczy od 15 września, wspomnienia Matki Bożej Bolesnej. Rozpoczęły się Eucharystią - duchowo do obrad przygotowywał braci ks. Andrzej Marmurowicz, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji bydgoskiej.
Kapituła miała na celu podsumowanie okresu przełożeństwa o. Myślińskiego, rozważenie planów i wybór prowincjała na kolejne trzy lata.
Już w pierwszy głosowaniu ponownie wskazany został o. Myśliński, pochodzący z naszego regionu (urodził się w Zalesiu Królewskim, w parafii Świekatowo). Do Zgromadzenia Ducha Świętego wstąpił w 1995 r., w 2002 r. przyjął święcenia kapłańskie. W tym samym roku wyjechał na misję do Senegalu, gdzie pracował 14 lat. Za promocję Polski za granicą został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do kraju wrócił w 2016 r., objął funkcję ekonoma prowincji, a rok później został jej przełożonym.
- Kościół na misjach to nie jest niesienie Chrystusa jedynie słowem, ale przede wszystkim czynem. Zaczynając od edukacji, bo w każdej wiosce najpierw było budowanie szkoły. Potem jest budowa studni, organizowanie wody pitnej czy zadbanie o ich zdrowie (...) - mówił po pierwszym wyborze na prowincjała, w rozmowie z Magdaleną Gill. - Na to wszystko potrzeba czasu, bycia z drugim człowiekiem. Nie wolno pokazywać, że jest się innym, lepszym, trzeba naprawdę kochać. Dopóki człowiek nie pokocha tego, który stoi przed nim – nieważne, jaki ma zapach, czy jest czysty, brudny, ubrany czy nie – nie można głosić Chrystusa. Dopiero, gdy widzi się w nim Chrystusa, bo pełnią człowieczeństwa jest Chrystus, to wtedy można zacząć misje.
Całą archiwalną rozmowę z prowincjałem czytaj tutaj.
Polska prowincja duchaczy została założona w 1921 roku, ma siedem domów zakonnych, w tym dwa w naszym mieście: przy Alejach Jana Pawła II 117 (siedziba prowincji, Wyższe Seminarium Duchowne oraz kościół rektorski) oraz przy ul. Glinki 40 (parafia pw. Ducha Świętego).