Religia 10 maj 2020 | Redaktor

Kujawy to region o bardzo bogatej historii, który ponadto może poszczycić się różnymi atrakcjami turystycznymi. Jedną z nich jest Ostrowąs – piękna wieś położona w gminie Aleksandrów Kujawski. Jej sercem jest Sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw.

Obraz Matki Bożej, przed którym dziś można modlić się w sanktuarium, pochodzi z XVII wieku. Legenda głosi, że święty wizerunek pojawił się na cisowym drzewie, gdzie zauważyła go pasterka. Od tego momentu wierni licznie gromadzili się przy obrazie. Dla mieszkańców był to znak, że Maryja chce, aby Ostrowąs stanowił miejsce Jej kultu. Jednak obraz przeniesiono do pobliskiego Brzeźna, gdzie miał powstać kościół. Jak głosi podanie, w „aureoli blasku i niezwykłego światła” wizerunek nocą powędrował przez jezioro na swoje pierwotne miejsce, a po drodze zostawił ślad na tafli wody. Odczytano to jako „upomnienie się” Maryi o miejsce właśnie w Ostrowąsie. W podziękowaniu mieszkańcy nazwali ją Panią Kujaw. Potem usypali nad brzegiem jeziora wzgórze i wybudowali murowaną świątynię, zaś w głównym ołtarzu kościoła umieścili obraz Matki Bożej.

 

 

To miejsce jest jednym z centralnych sanktuariów maryjnych położonych na ziemi kujawskiej. Zmierza do niego wiele pielgrzymek. Początki pątnictwa miały miejsce już w 1631 roku, gdy wybudowano kościół parafialny i umieszczono w nim obraz. Natomiast większe znaczenie to miejsce zyskało w latach 1772 oraz 1778, gdy Stolica Apostolska dała przywileje związane z odpustami odprawianymi przy głównym ołtarzu. Współcześnie Ostrowąs jest chociażby miejscem noclegowym dla pielgrzymkowej grupy brązowej Alberta z diecezji toruńskiej zmierzającej na Jasną Górę. Od niedawna wszyscy przybywający do tego miejsca mogą podziwiać replikę obrazu Matki Bożej Ostrowąskiej znajdującą się na pobliskim jeziorze Plebanka.

ms

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor