Religia 8 maj 2020 | Redaktor
Rodzice św. Jana Pawła II kandydatami na ołtarze

Emilia i Karol Wojtyłowie z synem Karolem - przyszłym św. Janem Pawłem II foto. KEP

7 maja w Wadowicach uroczyście rozpoczął się proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Emilii i Karola Wojtyłów – rodziców św. Jana Pawła II

Powołanie trybunałów w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym to pierwszy krok do wyniesienia małżeństwa Wojtyłów na ołtarze. Zadaniem trybunałów jest wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny oraz cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga.

Emilia Kaczorowska urodzona w Krakowie w 1884 roku – matka późniejszego papieża i świętego Jana Pawła II wywodziła się z rodziny rzemieślniczej. Miała ośmioro rodzeństwa. Jej przyszły mąż Karol Wojtyła (Senior) urodził się w 1879 roku w Lipniku koło Białej w rodzinie o tradycjach krawieckich. W 1900 roku został powołany do służby wojskowej po której został skierowany do Szkoły Kadetów Piechoty we Lwowie. Dalszą służbę wojskową pełnił jako zawodowy podoficer kancelaryjny w Wadowicach.

Przyszli małżonkowie poznali się w 1905 roku, a zawarli związek małżeński w 1906 roku w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Małżonkowie doczekali się trójki dzieci; Edmunda (ur. 1906), Olgi (ur 1916) która zmarła krótko po narodzinach oraz Karola – późniejszego świętego (ur. 1920). Ostania ciąża była powodem pogorszenia zdrowia Emilii, która mimo sugestii lekarzy nie wahała się urodzić najmłodszego syna. Jednak wkrótce zmarła (1929) pozostawiając trud wychowawczy mężowi. Pochowana jest na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Także los najstarszego dziecka Edmunda skończył się tragicznie. Zmarł on w 1932 roku z powodu zarażenia się szkarlatyną od swojej pacjentki w czasie gdy był lekarzem w Szpitalu Miejskim w Bielsku.

Również przedwcześnie zmarł ojciec Karola Wojtyły. Odszedł on w 1941 roku z powodu niewydolności serca. Jego ciało spoczywa obok żony na Cmentarzu Rakowickim.

Trudne losy rodziny Wojtyłów miały ogromy wpływ na wrażliwość i ufność w modlitwie przyszłego papieża. Przykład rodziny Wojtyłów, a zwłaszcza ojca ukształtował duchowość św. Jana Pawła II. Rodzina jako ostoja wiary i wartości jest szczególnie ważna współcześnie. Ks. Arkadiusz Muzolf – Diecezjalny duszpasterz rodzin Diecezji Bydgoskiej tak skomentował początek procesów rodziny Wojtyłów;

Proces beatyfikacyjny rodziców św. Jana Pawła II jest dobrą okazją by podjąć temat modlitwy w rodzinie, czy wiary która rodzi się przez rodziców którzy są pierwszymi nauczycielami dla dziecka. Takim przykładem dla Jana Pała jego wiary i zawierzenia Panu Bogu był ojciec, są badania na ten wpływ ojca na trwałość wiary i jest on bardzo istotny. Warto temu się przypatrzeć w kontekście rożnych kryzysów które dzisiaj przeżywa rodzina. Kryzysu tożsamości, ojcostwa, macierzyństwa, tego wszystkiego co może prowadzić do dysfunkcji rodziny.

Postulatorem procesów kanonizacyjnych został ks. Stanisław Oder, który był wcześniej postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II. Sędziami trybunału zostali; abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski którego reprezentował będzie ks. Andrzej Scaber. Promotorem został ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Wszyscy członkowie trybunału złożą uroczystą przysięgę dochowania tajemnicy i wierności w prawdzie w powierzonym zadaniu.

Szczególny czas procesów jest okazją do refleksji nad kondycją rodziny w XXI i wieku. Ks. Arkadiusz Muzolf zachęca do podjęcia tego wyzwania jakim jest obrona rodziny i jej wartości wobec zagrożeń współczesności;

Ten czas jaki będziemy przeżywać w związku z procesem będzie też czasem który powonienie umocnić nas do tego byśmy poszukiwali w naszych rodzinach tych fundamentów do których będziemy mogli się odwoływać aby umacniać naszą wiarę oraz relacje. Przykład ku temu wskazuje nam rodzina Wojtyłów.


Informacje na podstawie mat.pras. KEP







Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor